Zapraszamy na Pomorski Kongres Pamięci Narodowej
20 listopada 2024 r., o godz. 10.00 w Gdańsku, rozpocznie się Pomorski Kongres Pamięci Narodowej organizowany przez Instytut Pamięci Narodowej. W Centrum Wystawienniczo – Kongresowym AMBEREXPO przez dwa dni odbędzie się ponad 30 wydarzeń: debaty historyczne, prezentacje książek, wystawy multimedialne, pokazy filmowe, koncerty, warsztaty, spektakle i wiele innych atrakcji.

„Historia mówi przez pokolenia” – pod tym hasłem Instytut Pamięci Narodowej po raz czwarty (po Warszawie, Rzeszowie i Poznaniu) organizuje Kongres Pamięci Narodowej – wydarzenie, które oferuje pasjonatom naszych dziejów opowieść o historii realizowaną w nowoczesny, atrakcyjny sposób. Pomorski Kongres Pamięci Narodowej będzie opowieścią o najnowszej historii Polski przemawiającą do każdego pokolenia: zarówno osób starszych, dobrze pamiętających trudny wiek XX, jak i do młodzieży, uczącej się poprzez nowe technologie, multimedia i zabawę. W Gdańsku, opowiemy o historii najnowszej ze szczególnym uwzględnieniem jej wymiaru lokalnego.

Pomorski Kongres Pamięci Narodowej oficjalnie rozpocznie się w środę (20 listopada) o godz. 10.00 (sala 4, piętro I).

Transmisja na kanale IPNtv

 

Podczas pierwszego dnia kongresu będziemy rozmawiać o dramatycznych latach II wojny światowej oraz doświadczeniu okupacji i włączenia naszych ziem w granice III Rzeszy Niemieckiej. Zastanowimy się jakie są osiągnięcia i perspektywy współczesnej edukacji historycznej. Zaprezentujemy wyniki raportu „Edukacja dla pamięci. Przekaz wiedzy historycznej w kontekście postaw Polaków wobec ich przeszłości”, z uwzględnieniem specyfiki Pomorza. Opowiemy o poszukiwaniach polskich bohaterów, prowadzonych przez IPN.

Po raz pierwszy pokażemy film „Popiełuszko: testament wolności”, zrealizowany w ramach obchodów 40. rocznicy męczeńskiej śmierci ks. Jerzego z inicjatywy gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Pokazowi będzie towarzyszyć dyskusja o bł. ks. Popiełuszce.

W czasie kongresu wręczone zostaną Krzyże Wolności i Solidarności działaczom opozycji niepodległościowej z Pomorza.

Wieczorem odbędzie się koncert muzyki gamingowej. Chronos Orkiestra pod dyrekcją Michała Krężlewskiego wykona kompozycje Przemysława Treszczotki stworzone specjalnie na potrzeby trzech projektów multimedialnych IPN – historycznych gier komputerowych „Gra szyfrów” i „Lotnicy – wojna w przestworzach” oraz poświęconej rodzinie UImów etiudy filmowej „Świadectwo poMOCY”. Zabrzmią także dzieła polskich kompozytorów z przełomu wieków XIX i XX, które były inspiracją dla powstałych utworów. Usłyszymy pieśni Karola Szymanowskiego i fragmenty Rapsodii litewskiej Mieczysława Karłowicza.

Zachęcamy również do odwiedzenia strefy edukacyjnej, w której będziemy opowiadać o historii za pomocą nowych technologii, warsztatów, spektakli i wystaw. Opowiemy czym zajmują się poszczególne biura IPN i przedstawimy bogatą ofertę naszych publikacji, zapraszamy także do naszej mobilnej księgarni.

* * *

20 listopada (środa)

godz. 10.30–18.30 (sala 2, piętro I) – konferencja naukowa „Akcja „T-4” i inne formy niemieckiej eksterminacji bezpośredniej na Pomorzu w latach II wojny światowej”. W tym roku mija 85 lat od wybuchu II wojny światowej, jednego z najkrwawszych konfliktów w dziejach ludzkości. We wrześniu 1939 r. Pomorze zostało bezprawnie zaanektowane przez Niemcy, które wdrożyły na tym obszarze założenia wielowymiarowej polityki germanizacji totalnej. Jeden z jej najważniejszych elementów stanowiła eksterminacja bezpośrednia mieszkańców regionu. Ten zbrodniczy proceder trwał przez cały okres wojny. Celem konferencji naukowej jest próba ujęcia tego zjawiska.
godz. 11.00–13.00 (sala 4, piętro I) – panel dyskusyjny „Dorobek i perspektywy współczesnej edukacji historycznej” z udziałem dr. Karola Nawrockiego, prezesa IPN oraz dr. hab. Przemysława Czarnka, prof. KUL. Spotkanie poprowadzi dr Marek Szymaniak, dyrektor gdańskiego IPN.
godz. 12.30 – 13.30 (hala A, scena, parter) – prezentacja „Wracamy po swoich. Poszukiwanie polskich bohaterów”. Prowadzenie: dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, zastępca prezesa IPN, p.o. dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN;
godz. 13.30 (sala nr 4, I piętro) – gala wręczenia odznaczeń państwowych „Krzyż Wolności i Solidarności”

Po uroczystości odbędzie się projekcja filmu w reż. Tomasza Łysiaka pt. „Którzy ogień podsycają”, a po nim dyskusja z udziałem dyrektor Archiwum IPN Marzeny Kruk oraz opozycjonistów odznaczonych Krzyżem Wolności i Solidarności: Tadeusza Drwala – działacza opozycji antykomunistycznej, inicjatora utworzenia odznaczenia Krzyż Wolności i Solidarności, Stanisława Fudakowskiego – uczestnika strajków w Stoczni Gdańskiej w 1980 i 1981, członka NSZZ „Solidarność” oraz Anny Kołakowskiej – w czasie stanu wojennego, jako uczennica VI Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku, zajmowała się drukiem i kolportażem ulotek, skazana na karę 3 lat pozbawienia wolności.

godz. 14.30–16.00 (hala A, scena, parter) – rozmowa „Edukacja dla pamięci. Przekaz wiedzy historycznej w kontekście postaw Polaków wobec ich przeszłości”. O wynikach badań nad postawami Pomorzan wobec ich przeszłości rozmawiać będą dr hab. Krzysztof Malicki, prof. UR, jeden z autorów raportu „Edukacja dla pamięci” oraz dr hab. Daniel Wicenty, prof. UG.

Transmisja na kanale IPNtv

godz. 16.30 (sala nr 4, I piętro) – premierowy pokaz filmu pt.: „Popiełuszko: testament wolności” (reż. Jakub Klebba), zrealizowanego w ramach obchodów 40. rocznicy męczeńskiej śmierci ks. Jerzego z inicjatywy gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. O godz. 20.00 – premiera filmu na kanale IPNtv.
godz. 17.30–18.30 (sala nr 4, I piętro) – dyskusja „Nigdy nie można zrezygnować z walki o wolność i prawdę”. Uczestnicy debaty skupią się na testamencie księdza Jerzego i uniwersalnym przesłaniu, jakie płynie z jego nauk. W spotkaniu wezmą udział: Piotr Duda – przewodniczący NSZZ „Solidarność”, Piotr Litka – dziennikarz, reporter, twórca filmów dokumentalnych oraz prof. Jan Żaryn (UKSW). Prowadzenie: dr Marek Szymaniak – dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku.
godz. 19.00 (sala 1B/1C, piętro I) – koncert muzyki gamingowej IPN. Usłyszymy m.in. utwory do „Gry szyfrów” i gry „Lotnicy – wojna w przestworzach” oraz etiudy filmowej „Świadectwo poMOCY”.

Zapraszamy zarówno grupy zorganizowane, jak i osoby indywidualne, udział w wydarzeniach jest bezpłatny. Rejestracja obowiązuje tylko na spektakle, koncerty, warsztaty i do strefy nowych technologii.

Gdańsk, Centrum Wystawienniczo – Kongresowe AMBEREXPO
ul. Żaglowa 11
80-560 Gdańsk

►Odwiedź stronę Pomorskiego Kongresu Pamięci Narodowej

Wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.