Komerční prezentace Aktual.: 29.11.2024 19:56
Vydáno: 29.11.2024, 16:24

Damašek – Třetí den pokračují intenzivní střety mezi bojovníky islamistického uskupení Haját Tahrír aš-Šám (HTS) a syrskými vládními vojsky v syrských provinciích Idlib a Halab (Aleppo). Při dnešním útoku islamistů zahynuli v areálu univerzity čtyři studenti. Celkový počet obětí bojů vzrostl na nejméně 277. S odvoláním na informace exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) to uvedla agentura AFP. Islamisté odpoledne pronikli do okrajových částí Halabu a postupují na město Sarákib. Ruské a syrské letectvo proti jejich postupu pokračuje ve vzdušných útocích.

Islamisté dnes pronikli do Halabu poté, co nechali explodovat dvě vozidla naložená trhavinami, a bojují tam proti jednotkám vládního vojska. Podle AFP šlo o sebevražedné útoky. Velitel islamistických jednotek vyzval obyvatele města, aby spolupracovali s jeho bojovníky. Islamisté při útocích v oblasti údajně používají drony, což by podle agentury AP bylo vůbec poprvé.

Podle svědectví poskytnutých SOHR islamisté vstoupili do západních a jihozápadních částí Halabu, podle turecké agentury Anadolu dokonce až do centra města. HTS postupuje i na město Sarákib v provincii Idlib, které je od roku 2020 pod správou syrské vlády.

Syrská armáda dnes odpoledne oznámila, že islamistům v provincii způsobila těžké ztráty a získala zpět kontrolu nad některými oblastmi, nicméně neuvedla žádné podrobnosti. Ruské a syrské letectvo podle SOHR dnes uskutečnilo nejméně 23 vzdušným úderů v oblasti Idlibu.

Při ostřelování Halabu dnes islamisté zabili v kampusu univerzity čtyři studenty a nejméně dva další zranili. Celkový počet obětí bojů vzrostl na nejméně 277. Z domovů podle Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) uprchlo přes 14.000 lidí, z nichž téměř polovinu tvoří děti.

HTS a přidružená ozbrojená uskupení ofenzívu zahájily ve středu a pronikly do oblasti kontrolované režimem prezidenta Bašára Asada, kde obsadily desítky vesnic a menších měst a přerušily provoz na dálnici mezi Halabem a Damaškem. Syrská vláda útok označila za akci “teroristů”. HTS tvrdí, že je to reakce na syrské a ruské nálety v takzvané deeskalační zóně Idlib, tedy území z velké části pod správou HTS. Tyto údery podle HTS od počátku roku zabily více než 80 lidí, převážně civilistů.

Syrské a ruské letectvo se snaží dalšími vzdušnými nálety islamisty zastavit. V různých oblastech v provinciích Idlib a Halab ve středu a ve čtvrtek uskutečnily téměř 60 úderů. Ve čtvrtek při nich zahynulo 19 civilistů.

Rusko útok islamistů považuje za narušení syrské suverenity a chce, aby syrská vláda urychleně jednala a “obnovila ústavní pořádek”. Turecko zase podle AFP vyzvalo Damašek k ukončení útoků na město Idlib, které je poslední větší baštou džihádistů a povstalců na severozápadě Sýrie. Střety podle Ankary vyvolávají “nežádoucí eskalaci napětí v příhraničním regionu”.

Za “americko-sionistický plán následující po porážce sionistického režimu (Izraele) v Libanonu a Palestině” označil ofenzivu islamistů íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí. Írán je hlavním spojencem a oporou Asada.

HTS je radikální islamistické uskupení, které vzešlo ze syrské pobočky teroristické sítě Al-Káida. Dlouhodobě ovládá území v syrské provincii Idlib a do určité míry ho podporuje Turecko. V Sýrii zuří od roku 2011 občanská válka, která si za tu dobu vyžádala více než 300.000 civilních obětí. Navzdory mezinárodní izolaci od západních zemí má prezident Asad aktuálně pod kontrolou přes dvě třetiny syrského území.


Sýrie



Turecko



boje



FLEŠ