Verí, že nešlo len o politicky samoúčelný krok.
Prezident Peter Pellegrini očakáva od premiéra Roberta Fica (Smer-SD) bližšie informácie o výsledkoch jeho rokovania s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.
Verí, že návšteva Moskvy nebola len politicky samoúčelným krokom, ktorý môže výrazne poškodiť Slovensko v očiach EÚ a NATO. Informovala o tom Kancelária prezidenta SR.
„Je nespochybniteľnou povinnosťou predsedu vlády obhajovať slovenské národné záujmy, vrátane dodávok ropy a plynu pre potreby SR a partnerov potrubím cez Ukrajinu, ako aj dodávok jadrového paliva,“ uviedol Pellegrini.
Na druhej strane však má podľa neho rokovanie s ruským prezidentom v čase vojny vedenej proti Ukrajine mimoriadne silný zahranično-politický rozmer. A to vzhľadom na členstvo Slovenska v EÚ a Severoatlantickej aliancii.
Prezident pripomína, že spoločne s Ficom a povereným predsedom Národnej rady SR Petrom Žigom (Hlas-SD) podpísali tento rok deklaráciu troch najvyšších ústavných činiteľov SR, v ktorej sa zaväzujú „podporovať naše nespochybniteľné členstvo v Európskej únii a NATO“.
„Verím, že táto deklarácia naďalej v plnej miere platí a že ju všetci traja podpísaní predstavitelia budeme presadzovať ako slovami, tak aj skutkami,“ podotkol Pellegrini.
Reakcie na Ficovo stretnutie s Putinom
Predseda vlády SR pricestoval v nedeľu (22. 12.) na pracovnú návštevu Moskvy, kde rokoval s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Rokovania sa mali týkať medzinárodnej agendy, ako aj tranzitu ruského plynu.
Fico je jedným z mála predstaviteľov štátov Európskej únie, ktorí navštívili Rusko po začiatku jeho invázie na Ukrajinu. Putin so slovenským premiérom naposledy bilaterálne rokoval v roku 2016.
Môže vás zaujímaťRuský prezident Putin prijal v Moskve Roberta Fica. Opozícia hovorí o hanbe a zrade
Krok kritizovala opozícia, ale aj koaličný poslanec za Hlas-SD Samuel Migaľ. Skonštatoval, že Slovensko v tomto čase považuje Rusko za nepriateľskú krajinu, a preto považuje cestovať do Moskvy za „prinajmenšom nevhodné“.
Krok Fica si Slovensko nemôže dovoliť, tvrdí Migaľ s tým, že návšteva pôsobí ako slabosť, nie ako stratégia. Poslanec Hlasu-SD tiež kritizoval premiérovo obídenie ministerky hospodárstva Denisy Sakovej (Hlas-SD). Postup označil za prejav nedôvery voči vlastným odborníkom.
Migaľ upozornil, že Slovensko má aj iné možnosti získať plyn. „Koniec koncov, ministerka hospodárstva o jeho dodávkach rokovala pred časom v Azerbajdžane! Občania navyše cenu plynu nepocítia, keďže máme kompenzačné mechanizmy,“ podotkol Migaľ a dodal, že poslanci, obzvlášť koaliční, neboli o kroku predsedu vlády vopred informovaní.