„Tokio klausimo – pripažinti ar nepripažinti – net nebuvo. Klausimas buvo, ar Baltarusijos piliečiai, kurie dabar yra Lietuvoje, gali turėti teisinį pagrindą buvimui pas mus šalyje arba keliauti po Europos Sąjungą. Tai tokių galimybių jie turi“, – žurnalistams trečiadienį sakė V. Kondratovičius, dalyvavęs uždarame Seimo Užsienio reikalų komiteto (URK) posėdyje.
„Vidaus reikalų ministerija vertina paso kaip dokumento atitikimą. Tačiau šiuo metu nematome tam pagrindo – jo negalėtume pripažinti kaip dokumento, pagal kurį išduotume leidimus laikinai gyventi Lietuvos Respublikoje, arba kelionių dokumento, arba užsieniečio paso“, – vardino jis.
Paklaustas, koks tuomet yra naujosios Baltarusijos „pasų“ tikslas, ministras tvirtina nežinąs. Pasak jo, to reikia teirautis pačių iniciatyvos autorių.
„Galbūt jie nori save identifikuoti kaip bendruomenė“, – svarstė V. Kondratovičius.
ELTA primena, kad praėjusią savaitę Baltarusijos opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja pranešė, kad sausio 26-ąją šalies demokratinės jėgos vizito Varšuvoje metu planuoja pristatyti naujosios Baltarusijos pasą.
„Kilo didelis užsienio politikų susidomėjimas: jau kalbėjomės su keliais ministrais, dabar turi būti parengtas papildomas teisinis pagrindimas. Pasų centras jau persiuntė pavyzdžius visoms Europos šalims“, – feisbuke rašė S. Cichanouskaja.
Baltarusijos opozicionieriams paskelbus apie iniciatyvą išduoti dokumentus, kurių viršelyje naudojamas į Vytį panašus „Pagonios“ simbolis, keletas Seimo konservatorių kreipėsi į Užsienio reikalų ministeriją (URM). Politikai paragino imtis priemonių dėl esą Lietuvos valstybės simbolikos naudojimo.
Savo ruožtu URM pabrėžė, kad Lietuva prie šios iniciatyvos įgyvendinimo neprisideda. Taip pat Eltai perduotame komentare akcentuota, jog problemos dėl dokumento viršelyje vaizduojamo „Pagonios“ simbolio institucija nemato.
S. Cichanouskajos patarėjas Dzianis Kuchynskis taip pat pabrėžė – „Pagonios“ herbas ir lietuviškas Vytis – tai du skirtingi simboliai.
Dar 2023 metų rugpjūtį Baltarusijos opozicija pristatė iniciatyvą dėl alternatyvaus šios šalies paso. Tuomet buvo pranešta, kad vyksta derybos ir su Europos Sąjunga, siekiant šį dokumentą legitimizuoti. Taip pat tuomet S. Cichanouskaja pirmą kartą pasidalijo paso maketu.