Pranešama, jog „American Airlines“ lėktuve skrido 64 keleiviai ir įgula, o pasak BBC, iš Potomako upės, kur šiuo metu gelbėjimo tarnybos naršo vandenį, buvo ištraukta 19 kūnų.
JAV pareigūnai atlieka tyrimą, o netoliese esantis Ronaldo Reigano Vašingtono nacionalinis oro uostas sustabdė visus skrydžius.
Mirtinos aviakatastrofos JAV nuo 2001-ųjų
Naujienų agentūra „Reuters“, remdamasi JAV Nacionalinės transporto valdybos ir Skrydžių saugos fondo aviacijos saugos tinklo duomenimis, pateikia informaciją apie dešimt paskutinių mirtinų aviakatastrofų Jungtinėse Valstijose:
2009 m., ruošdamasis tūpti Bafale (Niujorkas) sudužo „Colgan Air“ turbosraigtinis lėktuvas, žuvo visi 49 juo skridę žmonės ir dar vienas žmogus ant žemės. 2006 m., kildamas iš Leksingtono (Kentukis) regioninis „Comair“ lėktuvas išvažiavo iš kilimo ir tūpimo tako ir sudužo, žuvo 49 iš 50 juo skridusių žmonių. 2005 m. „Chalk‘s Ocean Airways“ turbosraigtinis lėktuvas sudužo po pakilimo iš Majamio (Florida), žuvo visi 20 juo skridusių žmonių. 2004 m., ruošdamasis leistis Kirksvilyje (Misūris) sudužo „Corporate Airlines“ turbosraigtinis lėktuvas. Žuvo 13 iš 15 juo skridusių žmonių. 2003 m. „US Airways Express“ turbosraigtinis lėktuvas sudužo po pakilimo iš Šarlotės (Šiaurės Karolina), žuvo 21 juo skridęs žmogus. 2001 m. lapkričio mėnesį po pakilimo iš Johno F. Kennedy‘io tarptautinio oro uosto Niujorke sudužo „American Airlines“ lėktuvas, žuvo visi 260 juo skridusių žmonių ir penki žmonės ant žemės. 2001 m. rugsėjo 11 d. užgrobtas „American Airlines“ lėktuvas pakilo iš Bostono ir įsirėžė į Pasaulio prekybos centro (angl. World Trade Center) pastatą Niujorke, žuvo visi 92 juo skridę žmonės. Ant žemės taip pat žuvo apie 1,6 tūkst. žmonių. Iš Bostono pakilęs užgrobtas „United Airlines“ lėktuvas taip pat rėžėsi į Pasaulio prekybos centrą, žuvo visi 65 juo skridę žmonės. Ant žemės žuvo apie 900 žmonių. Užgrobtas „American Airlines“ lėktuvas, kuris pakilo iš Vašingtono-Daleso tarptautinio oro uosto, įsirėžė į Pentagoną, žuvo visi 64 juo skridę žmonės. Ant žemės žuvo maždaug 125 asmenys. Iš Niuarko (Naujasis Džersis) pakilęs užgrobtas „United Airlines“ lėktuvas nukrito lauke Pensilvanijoje, žuvo visi 44 juo skridę žmonės. Aviakatastrofos, kuriose susidūrė du ar daugiau lėktuvų
2017 metai buvo saugiausi oro linijų bendrovių istorijoje – užregistruotos tik dvi mirtinos avarijos komerciniuose skrydžiuose, rašoma „Express“.
Vis dėlto to paties negalime pasakyti apie praėjusius metus, per kuriuos lėktuvų katastrofos nusinešė net 334 gyvybes, teigia Vokietijos oro eismo pramonės asociacija BDL.
Tačiau vos įsibėgėjus 2025 metams, pasaulį dar kartą sukrėtė aviakatastrofa, kai Vašingtone susidūrė du lėktuvai. Tai nėra pirmasis kartas, kai ore susiduria keli lėktuvai. Istorijoje buvo atvejų, kai susidūrus keliems lėktuvams, žuvo net 583 asmenys.
Štai, keletas tokių atvejų: 1977 m. Tenerifėje (Ispanija) susidūrė du „Boeing 747“ lėktuvai. Iš viso abiejuose lėktuvuose žuvo 583 žmonės. Incidentas įvyko po to, kai vienas lėktuvas pakilo į orą negavęs leidimo, o kitas lėktuvas, dėl prasto matomumo, sumaišė išvažiavimus. Ši aviakatastrofa pareikalavo daugiausiai aukų istorijoje, neskaitant teroristų išpuolių. 1996 m. įvyko Charkhi Dadri (Indija) aviakatastrofa, kurios metu susidūrė Saudo Arabijos ir Kazachstano oro linijų lėktuvai. Dėl to, kad pilotai nesilaikė nurodyto aukščio, žuvo 349 žmonės. 2002 m. Überlingeno (Vokietija) aviakatastrofa nusinešė 71 gyvybę, kai „Bashkirian Airlines“ lėktuvas susidūrė su DHL krovininiu lėktuvu. Incidentas įvyko dėl oro eismo kontrolės klaidos. 1956 m. Grand Canyon (JAV) susidūrė „Trans World Airlines“ ir „United Airlines“ lėktuvai dėl Žuvusiųjų skaičius siekė 128. 1978 m. San Diege (JAV) „Pacific Southwest Airlines“ lėktuvas susidūrė su mažu privačiu lėktuvu „Cessna 172“. Iš viso žuvo net 144 žmonės. Didžiausia aviakatastrofa, susidūrus dviems lėktuvams
1977 m. kovo 27 d. Kanarų salose esančioje Tenerifėje ant kilimo ir tūpimo tako susidūrė du lėktuvai „Boeing 747“.
Abu lėktuvai – KLM ir „Pan Am“ – neturėjo leistis oro uoste, tačiau dėl teroristinio incidento Gran Kanarijos oro uoste, kurio metu buvo sužeistas vienas žmogus, jų skrydžių maršrutai buvo pakeisti.
Kai įvyko incidentas, abu lėktuvai buvo ant trečiojo kilimo ir tūpimo tako. KLM lėktuvui buvo liepta pasilikti savo vietoje, o „Pan Am“ lėktuvui – sekti paskui.
Aviakatastrofa įvyko po to, kai KLM lėktuvas pakilo be oro uosto leidimo.
Tai nebuvo vienintelė problema: „Pan Am“ lėktuvas nesugebėjo nusukti nuo kilimo ir tūpimo tako, nes dėl rūko supainiojo išvažiavimus C4 su C3.
KLM lėktuvas pradėjo kilti nepaisant to, kad kilimo ir tūpimo takas nebuvo laisvas, ir iki paskutinės minutės nepastebėjo skrendančio „Pan Am“ lėktuvo.
Įraše iš „Pan Am“ skrydžio girdėti, kaip kapitonas sušuko: „Pasitraukite! Pasitraukite! Pasitraukite!“
„Pan Am“ lėktuvą buvo bandoma nusukti nuo kilimo ir tūpimo tako, tačiau KLM lėktuvas artėjo, todėl jie abu susidūrė.
Žuvo visi 234 KLM lėktuvo keleiviai ir 14 įgulos narių. „Pan Am“ lėktuve išgyveno 61 keleivis: 7 įgulos nariai iš 16 buvusių lėktuve ir 54 iš 380 keleivių.
Po aviakatastrofos tyrimo KLM prisiėmė visą atsakomybę, nustačiusi, kad kapitonas klaidingai manė, jog leidimą kilti gavo iš skrydžių valdymo tarnybos.
Po šios katastrofos buvo pakeista nemažai aviacijos taisyklių. Vienoje tyrimo dalyje nustatyta, kad oro eismo kontrolė, vartodama žodį „OK“, sukėlė painiavą tarp jos ir KLM kapitono dėl leidimo kilti.
Dabar oro eismo kontrolė privalo vartoti žodį „kilimas“ tik tada, kai leidžia arba atšaukia kilimą; bet kuriuo kitu atveju ji privalo vartoti žodį „išvykimas“.
Šaltinis:
ELTA ir tv3.lt