S temi ukazi je v soboto zvečer ameriški predsednik Donald Trump začel trgovinsko vojno s svojima sosedama Kanado in Mehiko (obe so doletele 25-odstotne carine, izjema so energenti iz Kanade, za katere je carinsko stopnjo določil na 10 odstotkov). Povišal je tudi carine na kitajski uvoz in sicer za 10 odstotkov. Uvedbo carin je pred časom napovedal tudi proti Evropski uniji, pred dnevi pa je grožnjo obnovil. Med tokratnimi ukazi ni carin za proizvode iz Evropske unije.

Kanada se je odzvala prva

Canada's Prime Minister Justin Trudeau looks on during a press conference while responding to U.S. President Donald Trump's orders to impose 25% tariffs on Canadian imports, in Ottawa, Ontario, Canada February 1, 2025. REUTERS/Patrick Doyle

Kanadski premier Trudeau ocenjuje, da bi bilo bolje za ZDA, če bi sodelovale s Kanado, ne pa da jih kaznujejo. Foto: Reuters

Po Trumpovih sobotnih odlokih je najprej uvedbo proticarin napovedal kanadski premier Justin Trudeau. 25-odstotne carine je napovedal za uvoz 155 milijard dolarjev ameriškega blaga (med ocarinjenimi proizvodi bodo tudi pivo, vino, les in gospodinjski aparati). Del teh carin bo za slabo tretjino tega uvoza začel veljati v torek, za glavnino proizvodov pa čez tri tedne.

FILE - President Claudia Sheinbaum speaks to the crowd during an event marking her first 100 days in office, at the Zócalo, Mexico City's main square, in Mexico City, Sunday, Jan. 12, 2025. (AP Photo/Fernando Llano, File)

Proticarine napoveduje tudi mehiška predsednica Claudia Sheinbaum. Foto: AP

Odziv na carine je napovedala tudi mehiška predsednica Claudia Sheinbaum. Tamkajšnje ministrstvo za gospodarstvo je pooblastila za uvedbo povračilnih carin. Podrobnosti še niso znane. Trump na svoji sosedi s carinami pritiska zaradi nezakonitega priseljevanja, njegovi ukrepi pa bodo po številnih opozorilih strokovnjakov močno prizadeli tudi navadne ameriške potrošnike pa tudi industrijo. Podražila se bo hrana, pa tudi avtomobili.

 

 

 

 

Kitajska s tožbo na WTO

Proti Kitajski je carine povišal zaradi težav fentanila, sintetične droge, ki v ZDA po ilegalni poti prihaja tudi iz Kitaske na katerem je tudi administracija Trumpovega predhodnika Joeja Bidena pozivala Peking, naj omeji pošiljke kitajskih predhodnikov, ki so potrebni za proizvodnjo droge. Trump je napovedal, dokler se ne bo končalo »izredno stanje« v ZDA zaradi dotoka fentanila in nezakonitega priseljevanja v ZDA. Toda podrobnosti o tem, kakšen upad prihoda migrantov in fentanila bi Trumpa lahko pripravil do tega, da ukine carine, v ameriški administraciji niso navedli.

FILE PHOTO: Workers check the EV cars inside BYD's first electric vehicle (EV) factory in Southeast Asia, a fast-growing regional EV market where it has become the dominant player, in Rayong, Thailand, July 4, 2024. REUTERS/Chalinee Thirasupa/File Photo

Carine bodo močno prizadele tudi kitajsko gospodarstvo, ki je že tako v težavah. Foto: Reuters

Kitajska vlada je obsodila uvedbo 10-odstotne carine na kitajski uvoz, je pa tudi pustila odprta vrata za pogovore z ZDA, ki bi lahko preprečili poglobitev konflikta. Peking se je v prvem odzivu odločil za simbolni ukrep in namerava uvedene carine predsednika Donalda Trumpa izpodbijati pri Svetovni trgovinski organizaciji (WTO). Sprejeli naj bi tudi druge protiukrepe, ki pa jih na tamkajšnjem ministrstvu za finance in trgovino še niso podrobneje pojasnili. Odziv se ni končal s takojšnjo eskalacijo, ki je zaznamovala trgovinski spopad Kitajske s Trumpom v njegovem prvem predsedniškem mandatu, in je ponovil bolj umirjen jezik, ki ga je Peking uporabljal v zadnjih tednih.