Konec tedna bo v znamenju oblakov in rahlega dežja, ki se bo pojavljal zlasti na zahodu in jugu. V prihodnjem tednu bodo na vreme pri nas občasno vplivala ciklonska območja nad Sredozemljem, ki bi lahko tudi nižinam prinesla sneg. A trenutno so napovedi še zelo negotove. Kaj bo odločilo? O podrobnostih z Arsovim meteorologom Blažem Šterom.
Rekordno topel januar na globalni ravni je bil tudi v Sloveniji precej izstopajoč.
Uvrstil se je med pet najtoplejših januarjev od leta 1950, imeli smo celo pravo poletno nevihto z bliskanjem in grmenjem, bil pa je tudi nadpovprečno namočen – zlasti v alpskem svetu je bilo dvakrat toliko padavin kot v običajnem januarju, večina pa je padla v obliki dežja.
Na Voglu so tako januarja namerili kar 684 milimetrov padavin, višina snežne odeje pa se je odebelila le za 40 centimetrov. V primeru, da bi vse padlo v snegu, bi se ga lahko skupaj nabralo – če ne upoštevamo posedanja in taljenja snežne odeje – celo blizu sedem metrov.
V zadnjih letih so le redki januarji hladnejši od povprečja (Vir: Arso)
Februarsko vreme je bilo doslej precej umirjeno in brez večjih temperaturnih odstopanj.
Takšen bo tudi ta konec tedna. Večinoma oblačno bo, na zahodu in jugu bo danes občasno rahlo deževalo, zjutraj ob negativnih temperaturah na Notranjskem in Kočevskem ni izključena možnost poledice.
Najvišje dnevne temperature bodo od 4 do 8, na Primorskem okoli 12 stopinj Celzija.
Rahel dež na zahodu naj bi do jutri zjutraj ponehal, nedelja bo tako večinoma suha, a pretežno oblačna.
Ponedeljek naj bi se začel z več sonca, nato pa bo oblačnost spet naraščala.
Snežni scenarij je mogoč, toda …
Napovedi za nadaljevanje tedna so medtem še zelo različne, je za N1 povedal meteorolog agencije za okolje (Arso) Blaž Šter. Vreme nad Evropo bodo namreč krojila odcepljena jedra hladnega zraka, njihovo gibanje pa je nepredvidljivo, zato se bo lahko napoved iz dneva v dan spreminjala.
Bo pa vreme po njegovih besedah “kar zimsko”, saj kakšne otoplitve ni na vidiku. Temperature bodo tudi čez dan okoli ničle, le na Primorskem bo ob burji nekoliko topleje.
Foto: Alen Milavec/BOBO
To pomeni, da če bodo padavine med torkom in petkom zajele tudi Slovenijo, bodo v notranjosti zelo verjetno v obliki snega. Količina pa je odvisna od tega, koliko se bodo ta plitva ciklonska območja približala našim krajem. Zato trenutno o višini morebitne snežne odeje po Šterovih besedah še ni mogoče govoriti.
Klasični “recept” za sneženje po nižinah v notranjosti Slovenije je sicer dotok hladnega zraka pri tleh z vzhoda, v višinah pa narivanje vlažne zračne mase iz Sredozemlja. “Ta scenarij je mogoč tudi v prihodnjem tednu, je pa trenutno napoved res še zelo negotova,” opozarja meteorolog.