Polska ma otrzymać od Korei Południowej 180 czołgów K2 – donosi agencja Yonhap
To kolejne działanie w ramach współpracy wojskowej Warszawy i Seulu
– Chcemy nadal rozwijać współpracę z perspektywą przenoszenia produkcji i transferu technologii [z Korei Południowej] do Polski – powiedział Radosław Sikorski
Polska otrzyma od Korei 180 czołgów K2
Do podpisania umowy wykonawczej o wartości 9 bln wonów (ok. 6,2 mld dol.) na dostawę 180 czołgów K2 dla Polski dojdzie prawdopodobnie już w kwietniu – ujawniła południowokoreańska agencja Yonhap, powołując się na przedstawicieli rządu w Seulu. Informacja ta pojawiła się kilka dni po wizycie szefa koreańskiej dyplomacji w Polsce. – Wygląda na to, że w przyszłym miesiącu będziemy mogli podpisać drugi kontrakt eksportowy na czołgi K2 do Polski – powiedział południowokoreański urzędnik, cytowany przez agencję Yonhap.
Do podpisania porozumienia miało dojść przed końcem 2024 r., “ale doszło do opóźnień w harmonogramie z powodu różnic między polskim rządem a lokalną firmą w sprawie szczegółów umowy, a także chaosu politycznego” w Korei Południowej w wyniku ogłoszenia 3 grudnia ubiegłego roku krótkotrwałego stanu wojennego przez prezydenta Jun Suk Jeola – donosi Yonhap.
Współpraca wojskowa Polski z Koreą Południową
Minister spraw zagranicznych
Korei Południowej Czo Te Jeol odwiedził w zeszłym tygodniu Polskę, gdzie m.in. prowadził rozmowy z szefem polskiej dyplomacji
Radosławem Sikorskim na temat współpracy państw w branży zbrojeniowej. Według agencji obie strony “zgodziły się zapewnić (sobie nawzajem) pełne wsparcie w celu szybkiego sfinalizowania drugiej rundy kontraktów na eksport czołgów z Korei Południowej i dalszego rozwoju współpracy w dziedzinie obronności”.
Sikorski po spotkaniu ze swoim koreańskim odpowiednikiem mówił, że rozmowa ta była bardzo owocna. Podkreślił znaczenie współpracy obu państw w sferze obronności, gdzie “podstawową rolę odgrywają, w szczególności, zakupy wojskowe, takie jak np. czołgi K2, haubice K9 Thunder, artyleria rakietowa K239 czy samoloty FA-50”. Szef polskiego MSZ zaznaczył także, że Polska jest największym na świecie odbiorcą uzbrojenia i sprzętu wojskowego z Korei Południowej. Dodał, że oba kraje chciałyby nadal rozwijać współpracę z perspektywą “przenoszenia produkcji i transferu technologii do Polski”.
Pod koniec lipca 2022 r. Polska i Korea Południowa zadeklarowały strategiczne partnerstwo w dziedzinie zbrojeń. Oprócz czołgów K2 polski rząd kupił od Korei samobieżne armatohaubice K9 i samoloty szkolno-bojowe FA-50.
Źródło: Radio ZET/PAP
Byłeś świadkiem czegoś niespodziewanego? Masz temat, którym powinniśmy się zająć?
Zgłoś sprawę przez Czerwony telefon Radia ZET