Srbski predsednik Aleksandar Vučić se je mudil v Bruslju, kjer se je sestal tudi z evropsko komisarko za širitev Marto Kos. Vučić je po srečanju dejal, da Srbija ostaja zavezana krepitvi sodelovanja in stabilnosti v regiji, Marta Kos pa je omrežju X srečanje opisala kot konstruktivno in dodala: “Poudarila sem, da je širitev proces, ki zahteva sodelovanje celotne družbe. To ni mogoče brez močne civilne družbe in neodvisnih medijev.” V Srbiji medtem protesti trajajo že dobre štiri mesece, po sobotnem največjem protestu v srbski novejši zgodovini doslej pa protestniki vseskozi dokazujejo, da si je Vučićev režim nad njimi dovolil izvesti celo državno nasilje. Nad držo Evropske unije in komisije so močno razočarani. Počutijo se, kot da jih Bruselj pušča na cedilu. In temu primerni so tudi zelo ostri odzivi, ki prihajajo na objavo Marte Kos po njenem srečanju s srbskim predsednikom.

Evropska komisarka za širitev Marta Kos je s srbskim predsednikom Aleksandrom Vučićem, ki se je mudil v Bruslju, razpravljala o konkretnih korakih na poti Srbije v EU in ponovila pričakovanja o jasni evropski usmeritvi Srbije, kot je danes zapisala na omrežju X.

Posredovanje v Šiški

“S predsednikom Vučićem sem imela konstruktivno srečanje. Poudarila sem, da je širitev proces, ki zahteva sodelovanje celotne družbe. To ni mogoče brez močne civilne družbe in neodvisnih medijev. To je najboljša pot naprej,” je po srečanju s srbskim predsednikom sporočila komisarka Kos.

Le nekaj dni nazaj, minulo soboto, je v Beogradu potekal eden največjih protestov v zgodovini države, študentske demonstracije, ki se jim pridružuje vse več ljudi, pa se vrstijo že od novembra lani. Protestniki srbske oblasti obtožujejo korupcije in represije, omejevanja svobode medijev in vladavine prava, kar bi lahko predstavljalo težavo tudi na poti Srbije v EU.

Še več: prav po sobotnem shodu protestniki dokazujejo tudi, da je Vučićev režim nad njimi z uporabo zvočnega topa, za katerega so srbske oblasti zdaj morale priznati, da ga imajo, a so zanikale, da so ga v soboto uporabile, izvedel državno nasilje. Protestniki v Srbiji so prav zaradi drže uradnega Bruslja močno razočarani. Počutijo se, kot da jih je Bruselj pustil na cedilu in same. In temu primerni so tudi silno ostri odzivi pod objavo Marte Kos, ki jih je že krepko čez sto.

Odzivi: sramotno, dvolično, podpora Evropski uniji bo v Srbiji le še nižja

“Vloga Evropske unije pri spodkopavanju demokracije v Srbiji je s podporo Vučiću velika. Vaša izjava je sramotna v vseh pogledih,” je pod objavo komisarke za širitev zapisal eden od njenih sledilcev iz Srbije.

The role of the European Union in undermining democracy in Serbia is enormous. The European Union is most responsible for the long-term survival of president Vučić in power by supporting stabilocracy at the expense of civil liberties and civil rights. Your statement is shameful…

— Predrag Brajovic (@PredragBrajovic) March 19, 2025

Vse, kar ni poziv “teroristu Vučiću”, naj odstopi, bi lahko razumeli kot sovražno dejanje proti Srbiji, Marti Kos pod njeno objavo sporočajo ljudje. Pišejo ji, da je Bruselj dvoličen, da nič povezano z Vučićem ne more biti konstruktivno, eden pa jo celo prosi, naj neha. “Prosim, prenehajte. V redu je, če nam ne želite pomagati, ampak tako boste izgubili podporo še zadnjega človeka, ki bi se v Srbiji sploh še zavzemal za EU”.

Prav na to, da takšna drža Bruslja v teh razmerah le še bolj spodkopava že tako nizko podporo Evropski uniji v Srbiji, Marto Kos svari kar nekaj njenih srbskih sledilcev.

Please stop!!!
If you don’t want to help us it’s okay.
Izgubićete i poslednjeg čoveka u Srbiji koji je za EU.

— Super Nana Sonja Despotović (@nanajesuper) March 19, 2025

Med odzivi na njeno objavo je tudi nekaj slovenskih. “Marta, vi predstavljate EU. V Srbiji državljani pričakujejo razumevanje in pomoč, ne pa popolne neumnosti. Pridite k pameti,” ji piše eden od njih, druga pa celo: “Šli ste na pogovor z osebo, ki je pred manj kot tednom dni poskušala množično pobiti mirne državljane s prepovedanim zvočnim orožjem, in to je vse, kar imate povedati?”

Marta, vi predstavljate EU. V Srbiji državljani pričakujejo razumevanje in pomoč, ne pa popolne neumnosti. Pridite k pameti.

— Roman Vehovec 🇪🇺 (@UdbiEtOrbi) March 19, 2025

Vučić, za katerega je dobro znano, da sedi na več stolih in se spogleduje tudi z Moskvo, je medtem srečanje s komisarko Kos opisal tudi kot pripravo na pomembne pogovore s predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen in predsednikom Evropskega sveta Antoniem Costo, ki ga čakajo čez nekaj dni.

Danes pa se je v Bruslju sestal tudi z generalnim sekretarjem zveze Nato Markom Ruttejem, poroča srbska tiskovna agencija Tanjug. Med ključnimi temami njunih pogovorov so bilateralno sodelovanje med Srbijo in zvezo Nato, delovanje Nata na Kosovu ter razmere v Bosni in Hercegovini.

Evroposlanci pisali von der Leyen in jo pozvali k odpovedi sestanka z Vučićem

Medtem je skupina 31 poslancev v Evropskem parlamentu podpisala pismo predsednici Komisije von der Leyen in jo pozvala k odpovedi srečanja z Vučićem. Iniciativo za pismo sta podala slovenski evroposlanec Vladimir Prebilič in njegov hrvaški kolega Gordan Bosanac, ki prihajata iz skupine Zelenih.

Zvočni top oz LRAD 450XL na vozilu srbske žandarmerije

“Trenutek tega srečanja daje zelo zaskrbljujoč in škodljiv signal glede na globino in resnost politične krize v Srbiji,” so zapisali v pismu. Spomnili so na velike proteste v zadnjih mesecih in izpostavili ogorčenost državljanov nad sistemsko korupcijo v povezavi z nadstreškom na novosadski železniški postaji. “Udeleženci študentskih protestov od novembra lani zahtevajo odgovornost, transparentnost in demokratične reforme v Srbiji – vrednote, za katere se zavzema Evropska unija,” pišejo evropski poslanci.

Pri tem so ocenili, da je verodostojnost EU na Zahodnem Balkanu močno okrnjena. Sestanek predsednice Komisije z Vučićem bi po njihovem mnenju še okrepil percepcijo, da EU ne upošteva demokratičnega nazadovanja in resne odtujenosti srbskega ljudstva od EU.