Trump je rojake pozval, naj zdržijo in počakajo na zgodovinski rezultat njegovih ukrepov. Foto: Reuters
Trump je v nedeljo v pogovoru z novinarji na letalu Air Force One ob vrnitvi s Floride v Washington nakazal, da ga ne skrbijo izgube, ki so že izbrisale bilijone dolarjev vrednosti z delniških trgov po vsem svetu. “Nočem, da bi se kaj poslabšalo, ampak včasih moraš vzeti zdravilo, da se kaj popravi,” je zatrdil.
Trump je dejal, da se je konec tedna pogovarjal z voditelji iz Evrope in Azije, ki si po njegovih besedah “na smrt želijo dogovora” in da bi ga prepričali o znižanju carin, a kot zagotavlja, ne bo popustil tako zlahka. “Prihajajo. Želijo se pogovarjati, a pogovorov ne bo, če nam ne bodo vsako leto plačali veliko denarja,” je dejal Trump.
Kot je v nedeljo dejal Trumpov gospodarski svetovalec Kevin Hassett, je več kot 50 držav stopilo v stik z Belo hišo v želji po carinskih pogajanjih. Države, ki so predlagale začetek pogovorov, “to počnejo, ker se zavedajo, da bo zanje veljal velik del teh carin”, je zatrdil.
Vse več je opozoril, da bodo ameriške carine povzročile recesijo svetovnega gospodarstva. Foto: Reuters
Trumpov niz carin, ki je bil napovedan prejšnji teden, je naletel na osuplo obsodbo drugih voditeljev po svetu in že sprožil povračilne carine Kitajske.
Ameriški predsednik se je še posebej obregnil ob drugo največje gospodarstvo na svetu in dejal, da morajo ZDA rešiti trgovinski primanjkljaj z azijsko velesilo. “Če ne rešimo tega problema, ne bom sklenil dogovora,” je dejal. “Pripravljen sem skleniti dogovor, vendar morajo odpraviti svoj presežek. Kitajska je močno prizadeta, ker vsi vedo, da imamo prav.”
Trump je v odzivu na napoved kitajskih carin ocenil, da je Kitajsko zajela panika, prepričan pa je tudi, da bo Kitajska zaradi ameriških carin prizadeta veliko huje kot ZDA zaradi kitajskih. Ameriškega predsednika znatne izgube na borznih trgih sicer ne skrbijo, Američane je na svojem družbenem omrežju Truth Social v soboto celo pozval, naj zdržijo, češ da ne bo lahko, a da bo končni rezultat zgodovinski.
Sredi prejšnjega tedna je Trump uvedel 25-odstotne carine na uvoz avtomobilov v ZDA. Foto: Reuters
“Gospodarska jedrska vojna”
Dodatne ameriške carine so prejšnji teden povzročile pretres na svetovnih borzah, ki se nadaljuje tudi v novem tednu. Azijske delnice so povsod potonile, terminske pogodbe na ameriških delniških trgih pa so se močno znižale, saj so se vlagatelji bali, da bi lahko Trumpove carine povzročile višje cene, šibkejše povpraševanje in potencialno svetovno recesijo.
“Kaj se bo zgodilo s trgi, vam ne morem povedati,” je o dogajanju na svetovnih delniških trgih dejal Trump. “A naša država je veliko močnejša,” je zagotovil.
Republikanski predsednik je tako v nedeljo zanikal, da je namerno načrtoval razprodajo trgov, in vztrajal, da ne more predvideti, kako se bodo trgi odzvali na njegove napovedi. Hkrati je poudaril, da ne bo sklepal dogovorov z drugimi državami, če ne bo rešeno vprašanje primanjkljajev v blagovni menjavi. Trump namreč trdi, da so za velik ameriški primanjkljaj v blagovni menjavi krive druge države s svojim izkoriščanjem ZDA.
V pogovoru z novinarji na predsedniškem letalu je Trump vseskozi zagovarjal svoje carine in dejal, da bo vsaka prilagoditev začasna. “Vse skupaj je noro in na podlagi tega sem bil izvoljen,” je dejal.
Ameriški milijarder Bill Ackman, ki je podprl Trumpovo kandidaturo za predsednika, je pozval k ustavitvi carin, da bi preprečili “gospodarsko jedrsko vojno”.