Kui Donald Trumpi administratsioon 2. aprillil maailma uute kaubandustariifidega raputas, ähvardas Euroopa Liitu esialgu isegi kuni 20-protsendiline lisatoll. Tegelikult nii kõrget määra siiski ei kehtestatud – ELile ja teistele partneritele rakendus ajutine 10-protsendiline baastariif (samal ajal kui Hiinale määrati 125%). Kuid isegi see 10-protsendiline määr ei jäänud kõikide kaupade puhul kehtima. Möödunud nädalavahetusel teatas USA administratsioon ootamatult, et mitmed olulised tehnoloogiakaubad vabastatakse tagasiulatuvalt tollidest.
Vabastus sai võimalikuks tänu sellele, et Valge Maja laiendas märkimisväärselt erandite alla kuuluvate toodete nimekirja. Nimelt nägi juba president Trumpi 2. aprilli korraldus (Executive Order 14257) ette erandi „pooljuhtidele“ (semiconductors). Kui esialgu võis arvata, et see puudutab peamiselt vaid kõrgtehnoloogilisi Taiwanis toodetavaid kiipe, siis möödunud reedel, 11. aprillil avaldatud täpsustav memorandum („Clarification of Exceptions“) haarab selle mõiste alla tegelikult laia nimekirja spetsiifilisi USA tollitariifistiku (HTSUS) koode. Selles nimekirjas on lisaks palju tähelepanu saanud nutitelefonidele, sülearvutitele ja kiipidele selgelt välja toodud ka kood 85176200.
Ja just kood – 85176200 – on Eesti jaoks kullaväärtusega. Nimelt katab see neid võrgu- ja sideseadmeid, mida Eesti Ühendriikidesse massiliselt ekspordib. Statistikaameti andmetel moodustasid need võrguseadmed mullu meie USA-suunalisest ekspordist lausa 25,7% ehk 183 miljonit eurot.
Avalikkusele teadaolevalt on selle kaubagrupi taga suuresti Ericssoni Tallinna tehas, mis toodab 5G tehnoloogia tugijaamu ja komponente välisturgudele, sealhulgas USAsse. Nende seadmete vabastamine 10-protsendilisest baastariifist tähendab hinnanguliselt ligi 18 miljoni euro suurust leevendust.
Ärileht palus kommentaari ka Ericsson Eestilt, kuid artikli avaldamise hetkeks ei olnud seda veel saabunud.
Ameerika Ühendriigid olid mullu suuruselt Eesti kuues kaubanduspartner, kuhu eksporditi kaupu 714 miljoni euro väärtuses.