Nad Evropou se stahují mračna a dopad těchto změn se začíná projevovat i v České republice. Země, která byla dlouhá léta považována za stabilní článek evropské ekonomiky, nyní čelí realitě, kterou si ještě před pár měsíci málokdo připouštěl.

Německá ekonomika, tradiční motor evropského hospodářství a hlavní obchodní partner České republiky, oficiálně vstoupila do recese. Tento vývoj není jen problémem Berlína, ale zásadně ovlivňuje celou střední Evropu včetně České republiky. Vliv stagnace německého průmyslu na české firmy, exportéry a trh práce je už nyní znatelný.

Otevřená černá peněženka s mincemiNěmecká ekonomika vstoupila do recese, zdroj: Shutterstock
Aktuální stav německé ekonomiky

Ještě donedávna bylo Německo vnímáno jako stabilní základ evropského hospodářství. Jenže v posledních dvou letech se to problémy začalo jen hemžit, od energetické krize a odstavení ruského plynu přes vysokou inflaci po slabé investice do infrastruktury.

Německá ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí klesla. Hrubý domácí produkt (HDP) se ve srovnání s předchozím čtvrtletím snížil o 0,2 %, vyplývá z rychlého odhadu Spolkového statistického úřadu. Analytici, které oslovila agentura Reuters, očekávali pokles HDP o 0,1 %.

Mezinárodní měnový fond snížil odhad růstu německé ekonomiky na pouhých 0,3 %, což je nejhorší výsledek ze všech vyspělých zemí G20. Významné sektory, například automobilový a strojírenský průmysl, které jsou tradiční oporou německého exportu, se potýkají s poklesem zakázek a odlivem investic do Asie a Severní Ameriky.

Dopady německé recese na českou ekonomiku

Česká republika je historicky i ekonomicky s Německem těsně provázaná. Podle údajů Ministerstva průmyslu a obchodu směřuje více než 32 % českého exportu právě do Německa. Automobilky, dodavatelé komponentů, strojírenství, chemický a elektrotechnický průmysl, to vše stojí a padá s poptávkou německých firem a spotřebitelů.

Kolem 30 % českého exportu směřuje do Německa, zdroj: Shutterstock

Český export do Německa meziročně klesl o 4,7 %, což byl nejvyšší pokles od roku 2020, kdy probíhala pandemie covidu-19. Výrobní index PMI (Purchasing Managers‘ Index) se v březnu 2025 propadl na hodnotu 46, což signalizuje pokles průmyslové aktivity. Firmy začínají omezovat investice, propouštět a hledat nové trhy, což je ale dlouhodobý a složitý proces.

„Německo vyčerpalo ekonomický model, díky kterému po dekády bohatlo. Nyní čelí jeho společnosti velmi vážným potížím, které se mohou snadno přelít i do Česka,“ uvedl Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy.​

Odborníci očekávají, že pokud německá recese přetrvá, může český HDP v roce 2025 klesnout o více než 1 %, což by znamenalo nejhorší výsledek od dob pandemie.

Možné reakce a opatření

Jisté je, že návrat do doby před krizí nebude jednoduchý ani rychlý. Česká republika se nyní musí rozhodnout, zda bude pasivně čekat na oživení Německa, nebo zda začne aktivně měnit svou hospodářskou strategii. Mezi hlavní diskutované kroky patří:

Diversifikace exportu

Vládní strategie podporuje snahu orientovat se více na mimoevropské trhy, to znamená například na USA, Japonsko, Jižní Koreu či Blízký východ. Tento proces je však běh na dlouhou trať a vyžaduje změny v obchodní politice, logistice i marketingu.

Podpora inovací a technologického vývoje

Česko má dobře rozvinutý IT sektor, nanotechnologie a biotechnologie, ale jejich podpora je zatím nedostatečná. Vláda plánuje zavedení zvýhodněných grantů a daňových pobídek pro firmy investující do výzkumu a vývoje.

Investice do vzdělávání a rekvalifikace pracovníků

Podle odhadů Hospodářské komory bude do pěti let chybět v české ekonomice až 300 000 kvalifikovaných pracovníků. Investice do vzdělání, zejména pak do technických oborů, jsou tak nezbytné, pokud chce Česká republika obstát v globální konkurenci.

 

zdroje: ct24.ceskatelevize.cz, finance.cz, e15.cz, idnes.cz