Meteorológovia vydali výstrahy pred búrkami.
BRATISLAVA. Meteorológovia zaznamenali v sobotu na Slovensku prvý tropický deň v roku 2025. Teplota tak dosiahla úroveň 30 stupňov Celzia alebo viac.
Najvyššia bola v Šaštíne a v Štrkovci, kde bolo 30,5 stupňa Celzia. Tridsať stupňov namerali aj Moravskom Svätom Jáne, Slovenskom Grobe a v Gabčíkove.
Na sociálnej sieti o tom informoval Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).
„Je to pomerne skorý nástup tropických hodnôt, obvyklejšie sa to deje v druhej polovici mája alebo začiatkom júna. Naposledy, čo sme začiatkom mája namerali viac ako 30 stupňov Celzia, bolo v roku 2018. V rokoch 2012 a 2013 bolo viac ako 30 stupňov Celzia už na konci apríla,“ uviedol ústav.
Výstrahy pred búrkami sa v okresoch Humenné, Snina, Stropkov, Vranov nad Topľou v sobotu zvýšili na druhý stupeň. V ostatných okresoch Slovenska aktuálne platí prvý stupeň výstrah.
„Výskyt sprievodných javov je v danej ročnej dobe a oblasti zriedkavý, ich intenzita je nadpriemerná a pravdepodobnosť spôsobenia materiálnych škôd je vysoká. Predstavujú veľké nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, môžu byť obmedzené až znemožnené ľudské aktivity a pohyb osôb. Je potrebné venovať zvýšenú pozornosť informáciám o meteorologickej situácii, sprievodných javoch a sledovať pokyny krízových zložiek,“ uviedli meteorológovia.
V daných okresoch môže prudký lejak dosiahnuť intenzitu 30 až 40 milimetrov za 30 minút. Nárazy vetra môžu mať rýchlosť 70 až 110 kilometrov za hodinu. Očakávajú sa aj krúpy.
Výstrahy druhého stupňa v niektorých okresoch platia do 17.00 h, v iných do 18.00 h. Výstrahy prvého stupňa aktuálne platia pre celé Slovensko do polnoci.
V okresoch Bardejov, Svidník, Stropkov, Medzilaborce, Humenné a Vranov nad Topľou hrozí prívalová povodeň. Meteorológovia vydali preto pre oblasť hornej časti povodia Bodrogu hydrologické výstrahy druhého stupňa s predbežnou platnosťou do 18.00 h, v niektorých okresoch do 19.00 h.
Meteorológovia predpokladá vzhľadom na prívalové zrážky pri búrkach prechodný výrazný lokálny vzostup vodných hladín hlavne na malých tokoch.
„S možnosťou dosiahnutia a prekročenia vodných stavov zodpovedajúcich stupňom povodňovej aktivity,“ ozrejmil hydrometeorologický ústav s tým, že predpokladá výskyt sprievodných povodňových javov aj mimo tokov.