Dudėnas išsaugojo teisinę neliečiamybę
Antradienį Seimas neatsižvelgė į generalinės prokurorės Nidos Grunskienės prašymą ir į „čekiukų“ skandalą įsivėlusio socialdemokrato Arūno Dudėno teisinės neliečiamybės nepanaikino. Taip nutiko dėl to, kad balsavime nedalyvavo visa eilė socialdemokratų, valstiečiai ir beveik visi „Nemuno aušros“ atstovai.
Prieš pat balsavimą Seime pasirodė ženklų, kad valdantieji yra sutarę išgelbėti A. Dudėną, nes parlamentarų gretos ėmė retėti.
Iš skelbiamų balsavimo rezultatų matyti, kad balsavime nedalyvavo 30 socialdemokratų (20 šios partijos atstovų neliečiamybės atėmimą palaikė), balsavime nedalyvavo visi 11 jungtinės Lietuvos valstiečių, žaliųjų ir Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijos atstovų, taip pat nedalyvavo 16 „Nemuno aušros“ frakcijos narių, 1 aušrietis atėmimą palaikė. Tai buvo Robertas Puchovičius.
LSDP frakcijos Seime seniūnas Remigijus Motuzas tikino, jog tarp Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) ir „Nemuno aušros“ susitarimo dėl šio balsavimo nebuvo.
„Tokio oficialaus susitarimo tikrai nebuvo“, – žurnalistams antradienį sakė R. Motuzas.
Dalis Seimo opozicijos atstovų iš karto pradėjo kelti versijas, kas gali slypėti už tokio manevro.
Į situaciją sureagavo ir prezidentas Gitanas Nausėda.
„Pasakyti, kad man yra gėda dėl šio Seimo sprendimo būtų netikslu. Man labai gėda“, – antradienį teigė G. Nausėda.
„Man labai daug reiškia (moralė – ELTA). Aš politikoje esu nuo 2007 metų, kaip jaunas žmogus, tai tikrai reiškia labai daug ir man labai apmaudu. Aš šitoje situacijoje labai jaudinuosi dėl to, nes aš tikrai nesijaučiu kažkoks blogas žmogus ar kažką padaręs neteisingai“, – tvirtino parlamentaras.
O trečiadienio vakarą į valdybos posėdį susirinkusi Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ pranešė, jog iš koalicijos nesitrauks, bet pateikė reikalavimų. Kartu užsiminė, jog nebežada paramos mokesčių reformai.
Valdančiosios „Nemuno aušros“ lyderis R. Žemaitaitis abejojo, kad Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ gali pasitraukti iš valdančiosios koalicijos.
Dar vienas koalicijos santykių aiškinimosi etapas
Bet ne tik Seimo balsavimas dėl A. Dudėno šią savaitę balansavo koalicijos laivą. Vėl buvo kalbama apie santykius koalicijoje.

Tada Seimo pirmininkas užsiminė, jog siūlys R. Žemaitaičiui nelikti Seimo delegaciją NATO Parlamentinėje Asamblėjoje.
Premjeras G. Paluckas turėjo, ką atsakyti. Jis pareiškė, jog VSD pažyma tebuvo rekomendacija, o „valstybė nėra valdoma pažymomis“.
Seimo pirmininkas S. Skvernelis savaitės pabaigoje teigė, jog R. Žemaitaitis kol kas yra vienintelis parlamento narys, negavęs leidimo dirbti su slapta informacija.
Premjerui G. Paluckui vėl teko kalbėti apie santykius koalicijoje.
„Matyt, mes esame tokia ypatinga trijų vyrų politinė šeima. Tas ryšys trijų vyrų kartais iššaukia ir tam tikras pavydo scenas“, – trečiadienį žurnalistams sakė premjeras.
„Galiu patikinti, jog su S. Skverneliu mano ryšys yra ne mažiau ypatingas nei su R. Žemaitaičiu. Mano meilės ir dėmesio užteks visiems“, – pridūrė jis.
Apžvelgta ir kaip keitėsi G. Palucko ir R. Žemaitaičio santykiai.
STT naujienos
Pranešta, kad narystę Demokratų sąjungoje „Vardan Lietuvos“ sustabdė Alytaus rajono merė Rasa Vitkauskienė, kuriai teisėsauga pareiškė įtarimus „čekiukų“ byloje.
Anot STT, ikiteisminiame tyrime surinkta pakankamai faktinių duomenų, leidžiančių pagrįstai įtarti, kad dabartinė Alytaus rajono merė R. Vitkauskienė, 2019–2023 m. eidama Alytaus rajono savivaldybės tarybos narės pareigas, siekdama turtinės naudos, veikė priešingai savivaldybės interesams, galimai suklastodama dokumentus apie patirtas kuro išlaidas ir taip apgaulės būdu įgydama svetimą, Alytaus rajono savivaldybės administracijai priklausantį, turtą.
Tebesitęsiančios derybos dėl taikos Ukrainoje
Šeštadienį Vatikane vykusios popiežiaus Pranciškaus laidotuvės sulaukė dėmesio iš viso pasaulio, tačiau Romoje buvo ne tik atsisveikinama su pontifiku. Pasaulį dar praėjusį savaitgalį apskriejo JAV prezidento Donaldo Trumpo ir Ukrainos vadovo Volodymyro Zelenskio susitikimo nuotraukos Šv. Petro bazilikoje. Pirmadienį paaiškėjo, kaip šis susitikimas buvo suorganizuotas.

Trečiadienį pranešta, kad JAV ir Ukraina pasirašė ilgai lauktą susitarimą dėl naudingųjų iškasenų, kurį prezidento D. Trumpo administracija vadina nauja JAV įsipareigojimo Kyjivui forma pasibaigus karinei pagalbai.
O JAV viceprezidentas J. D. Vance’as pareiškė, kad karo Ukrainoje pratęsimas dar keleriems metams gali lemti branduolinių ginklų panaudojimą.
Ukrainos vicepremjerės integracijos į Europos Sąjungą (ES) klausimais patarėja Jevhenia Lukjančenko interviu „Delfi“ teigė, jog taika Ukrainai nereiškia pasidavimo.
Išskirtinės medžiagos
Itin daug dėmesio savaitės pradžioje sulaukė tekstas apie Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos atstovų strateginę sesiją Ši išvyka su nakvyne, kuriai buvo pasirinkti Druskininkai, mokesčių mokėtojams atsiėjo beveik 13 tūkst. eurų, joje spėjo sudalyvauti ir ministrė Raminta Popovienė. ŠMSM teigia, kad renginys nebuvo išskirtinis – tokie vykdavo ir ankstesnių kadencijų metu.
Savaitės pradžioje paaiškėjo, jog į Turniškes su visa šeima persikraustė premjeras G. Paluckas. Paaiškėjo ir kas išaugino remonto sąskaitą. Vyriausybės kanceliarijos teigimu, tai, įskaitant perkraustymo ir interjero projektavimo paslaugas, iš viso atsiėjo apie 217,1 tūkst. eurų.
Skaitytojus itin domina ir naujiena apie tai, kad tarptautinės narkomafijos bylos istorijoje užfiksuotas ir „Foxpay“ pėdsakas.
Taip pat ir apie nuostabą sukėlusį skelbimą dėl ieškomų mokinių, kurį gyventojai pirmiausia palaikė pokštu.
„Delfi“ skaitytojus šią savaitę taip pat itin domina ir tekstas apie tai, kad Lietuva ruošiasi daryti tai, ko nematėme šimtą metų.