Nicusor Dan je romunske volivce skušal mobilizirati z obljubami o prozahodni usmeritvi države. Foto: Reuters
V drugem krogu predsedniških volitev v Romuniji kaže na zmago župana Bukarešte Nicusorja Dana s 54,3 odstotka.
Tudi vzporedne volitve so kazale, da je Dan dobil več kot 54 odstotkov glasov, njegov protikandidat, skrajno desni evroskeptik George Simion, pa nekaj več kot 45 odstotkov, navaja francoska tiskovna agencija AFP.
Dan je takoj po objavi izidov vzporednih volitev pohvalil “impresivno moč“ romunske družbe, ki si želi korenitih sprememb, in dejal, da je zmaga pokazala, da si Romuni želijo “dialoga, in ne sovraštva”, poroča Guardian.
“Pred nami je težko obdobje, ki bo potrebno za ponovno vzpostavitev gospodarskega ravnovesja, da bi postavili temelje zdrave družbe. Prosim, imejte upanje in potrpljenje,” je po poročanju Reutersa dejal Dan.
Štab Nicusorja Dana. Foto: Reuters
Simion, ki je sicer veljal za favorita volitev, takšnega izida ne priznava. Po poročanju Guardiana je po razglasitvi zavrnil izid vzporednih volitev in navedel svoje podatke ter zatrdil, da dejansko vodi. Na omrežju X se je že oklical za novega predsednika Romunije.
Govor Georga Simiona ob razglasitvi izidov vzporednih volitev. Foto: Reuters
Kdo sta bila kandidata?
55-letni župan romunske prestolnice Bukarešte Nicusor Dan je romunske volivce skušal mobilizirati z obljubami o prozahodni usmeritvi države. Poleg tega je v svoji kampanji tudi obljubljal, da bo v državo prinesel spremembe in iskrenost.
Vodja opozicijskega desnega Zavezništva za enotnost Romunov (AUR) George Simion je v prvem krogu ob 53-odstotni udeležbi osvojil skoraj 41 odstotkov glasov. S tem je močno presegel napovedi javnomnenjskih anket.
38-letni Simion se predstavlja kot podpornik ameriškega predsednika Donalda Trumpa in je v predvolilni kampanji poudarjal, da si želi postati romunski “MAGA predsednik”, s čimer je mislil na Trumpov slogan Naredimo Ameriko spet veliko. Večkrat se je zavzel za ukinitev vojaške pomoči Ukrajini, zaradi česar se je moral otepati obtožb o proruskih stališčih.
Volitve so morali ponoviti
Volilno pravico ima slabih 18 milijonov Romunov. Novoizvoljeni predsednik bo moral imenovati predsednika vlade, ki se bo moral spopasti z zmanjšanjem proračunskega primanjkljaja, ki je največji v EU-ju, ter pomiriti vlagatelje in se poskušati izogniti znižanju bonitetne ocene.
Ponovljene predsedniške volitve so sicer potekale po tem, ko je ustavno sodišče decembra lani razveljavilo novembrski prvi krog volitev, v katerem je presenetljivo zmagal skrajno desni kandidat Calin Georgescu, ki mu je sodišče nato marca prepovedalo ponovno kandidaturo.
Volitve so razveljavili zaradi nepravilnosti pri financiranju Georgescujeve kampanje in opozoril obveščevalcev o domnevnem ruskem vmešavanju.