Над половината от българите (54,9%) биха гласували против приемането на еврото, ако бъде проведен референдум по темата, показва проучване на социологическата агенция “Мяра” сред 803 души. Подкрепа за въвеждането на единната европейска валута заявяват 34,4% от запитаните. В същото време, 63,3% от българите подкрепят провеждането на такъв референдум, докато 35,3% не одобряват идеята.
Тези данни бяха представени от социолога Първан Симеонов в предаването “Въпрос на мяра”, където се проведе задълбочен дебат между политолога Андрей Райчев и икономиста Григор Сарийски по темата за еврото и неговото въвеждане в България.
“Ние сме в еврото. Ние сме закачени за еврото. Нашата валута е динамиката на еврото и сме го направили не защото обичаме преди това западната марка и еврото, а защото не вярваме в нашето правителство, което печаташе пари,” заяви Андрей Райчев.
Според него, приемането на еврото е преди всичко израз на недоверие към българската държава и ще бъде важна крачка за завършване на интеграцията на страната в Европа. “Това ще завърши нашата интеграция в Европа. Ние сме в положение на човек, който е внесъл 99 вноски за апартамента си и сме на път да не внесем стотната,” категоричен бе Райчев.
Сблъсък на аргументи
От своя страна, Григор Сарийски изрази сериозни резерви към влизането в еврозоната, като подчерта, че това вече не е просто икономически, а политически проект.
“При положение, че ръководството на Европа, брюкселската администрация, брюкселската бюрокрация се проваля по всички възможни линии, да ѝ давате още един лост за натиск според мен не е най-разумното, което може да направите,” посочи икономистът.
Сарийски аргументира, че България вече се ползва от предимствата на валутния борд и въвеждането на еврото няма да донесе значителни икономически ползи, но ще доведе до загуба на суверенитет. Според него, влизането в еврозоната ще означава, че страната ще трябва да участва в програми за спасяване на други държави и да купува техни дългови инструменти.
Референдумът като политически ход
Двамата анализатори се съгласиха, че предложението за референдум по темата, отправено от президента Румен Радев, има политически характер. Според Райчев, референдумът е “много силно лекарство”, което не бива да се използва за подобни теми, докато Сарийски отбеляза, че почти всички европейски страни са провеждали референдуми по европейски въпроси, а България е една от малкото, които не са го правили.
“Референдумът е много опасно оръжие и се използва или от отчаяние, или от хитрост. Моята теза ще бъде, че Радев го използва от хитрост,” коментира Райчев.
И двамата събеседници подчертаха, че нарастващият евроскептицизъм в България не е насочен срещу Европа като проект, а по-скоро срещу нейното настоящо ръководство и конкретни политики.
“Недоволството не е от Европа. Европа е най-хубавото място в историята на човечеството. Никога такъв проект не е имало… Ние сме отвратени и правилно отвратени от ръководството на Европа,” обобщи Андрей Райчев.