Najnowsze dane dotyczące wskaźnika HDI wskazują, że Polska znacząco się rozwija. Nasz wynik jest już lepszy od praktycznie wszystkich państw regionu. Jednak aby utrzymać ten pozytywny trend, musimy przeprowadzić szereg niezbędnych reform gospodarczych.

Polska zajęła 35. miejscu wśród 193 krajów objętych rankingiem HDI.W Unii Europejskiej zajęła 18. miejsce na 27. państw.W naszym regionie jedynie Czechy odnotowały lepszy wynik.Globalny ranking HDI

Niedawno zostały opublikowane nowe dane dotyczące wskaźnika HDI. Został on zawarty w opublikowanym raporcie na początku miesiąca przez Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju, Human Development Report 2025, Polska utrzymała swoją pozycję wśród krajów o bardzo wysokim poziomie rozwoju ludzkiego. Osiągnęliśmy wartość wspomnianego indeksu na poziomie 0,906.

W badaniu z 2022 roku osiągnęliśmy wynik 0,902. Nasz obecny wynik oznacza, że Polska plasuje się na 35. miejscu wśród 193 krajów objętych rankingiem. Daje to nam awans o jedną pozycję w porównaniu do poprzedniego badania. Więcej na ten temat w artykule: Ranking HDI 2022: Polska spadła, ale nie jest gorzej.

Zobacz także: Finlandia potężnie tnie podatki. Eksperci wskazują, że to katastrofa dla budżetu

Według klasyfikacji Polska znajduje się w gronie państw o bardzo wysokim poziomie rozwoju ludzkiego, jednak wciąż daleko nam do liderów regionu. Wśród państw europejskich najwyższe wartości HDI osiągnęły: Islandia (0,972), Szwajcaria (0,970), Norwegia (0,970), Dania (0,962) oraz Niemcy (0,959) oraz Szwecja (0,959).

Jest to pierwsza piątka państwa na całym świecie pod względem wskaźnika HDI. Dopiero na szóstej i siódmej pozycji znalazły się państwa spoza Starego Kontynentu. Są to Australia (0,958) oraz Hongkong (0,955). Następnie znalazły się Niderlandy (0,955) oraz Belgia (0,951).

Miejsce Polski w europejskim rankingu HDI

Polska, z wartością 0,906, wyprzedza takie państwa jak: Estonia (0,905), Litwa (0,895), Łotwa (0,889), Węgry (0,870), Rumunia (0,845) czy Bułgaria (0,845). Możemy zauważyć na wykresie, że w naszym regionie Europy Środkowo-Wschodniej, jedynie Czechy wyprzedzają nas pod względem wskaźnika HDI. Warto przypomnieć, że HDI opiera się na trzech głównych zmiennych: oczekiwanej długości życia, poziomie edukacji oraz dochodzie narodowym brutto per capita.

Zobacz także: Kolejna inwestycja InPost pod Krakowem. Skawina zyska nowy terminal

Ranking HDI w Unii Europejskiej w 2025 roku

W całej Unii Europejskiej zajmujemy 18. miejsce na 27. państw. Mimo że plasujemy się w dolnej połowie stawki, wyprzedziliśmy kilka państw uważanych za bogatsze od nas. Ciekawa sytuacja występuje w przypadku Czech, gdzie nawet nominalne zarobki są niższe niż u nas. Więcej: Zarobki w Polsce coraz wyższe! Zarabiamy już więcej od Czechów. Poza Czechami wyprzedzają nas tylko państwa Europy Zachodniej. Warto także zwrócić uwagę na porównanie zarobków między nami, a niektórymi państwami. Estonię pod względem rozwoju udało nam się wyprzedzić w 2023 roku.

Polska i CzechyPolska i LitwaPolska i EstoniaPolska i WęgryPolska i SłowacjaPolska i ŁotwaPolska się rozwija jednak wciąż posiada swoje problemy

W przypadku Polski oczekiwana długość życia wzrosła do 79,5 lat, co jest wynikiem poprawy opieki zdrowotnej i profilaktyki zdrowotnej i wygaśnięciem efektów pandemii. Jeżeli chodzi o edukację, to średnia liczba lat edukacji wynosi 12,5, a oczekiwana liczba lat edukacji dla dzieci w wieku szkolnym to 16,5. Ma to odzwierciedlać inwestycje w system edukacyjny i dostępność kształcenia na różnych poziomach. Ostatni został dochód narodowy brutto per capita. Ten osiągnął poziom 35 000 USD w parytecie siły nabywczej, co wskazuje na stabilny wzrost gospodarczy i poprawę standardu życia obywateli.

Mimo pozytywnych trendów Polska nadal boryka się z pewnymi wyzwaniami. Nierówności regionalne są zauważalne, zwłaszcza między dużymi aglomeracjami miejskimi a obszarami wiejskimi. Dostęp do wysokiej jakości edukacji, opieki zdrowotnej i możliwości zatrudnienia jest często ograniczony w mniej rozwiniętych regionach kraju.

Zobacz także: Łukaszenko sprowadza tysiące Pakistańczyków, aby zastąpili uciekających Białorusinów

Ponadto wskaźnik HDI nie uwzględnia bezpośrednio nierówności dochodowych i społecznych. Według wskaźnika HDI skorygowanego o nierówności (IHDI), Polska traci około 10% swojego potencjału rozwojowego z powodu nierówności. Według niektórych należałoby również podjąć działania w tym zakresie.

Według zaleceń Polska powinna skoncentrować się na redukcji nierówności regionalnych przez inwestycje w infrastrukturę, edukację i opiekę zdrowotną w mniej rozwiniętych regionach. Dodatkowo wspieraniu innowacji i gospodarki opartej na wiedzy, promowaniu badań i rozwoju oraz wspieraniu przedsiębiorczości, co może zwiększyć konkurencyjność gospodarki. Więcej na ten temat pisaliśmy w tekście: Konsensus Warszawski – nowy model wzrostu dla Polski i Europy.

 

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Post Views: 46