mag. Ksenija Klampfer, ministrica za digitalno preobrazbo [Foto: Matija Sušnik DZ]

Ministrica za digitalno preobrazbo mag. Ksenija Klampfer se je v Parizu udeležila zasedanja Ministrskega sveta Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD). Glavna tema tokratnega srečanja je bila spodbujanje trajnostne in vključujoče globalne rasti z inovativnimi politikami, digitalno preobrazbo ter odgovorno uporabo umetne inteligence.

Slovenija se je z nastopi ministrice Klampfer jasno pozicionirala kot ena izmed vodilnih držav na tem področju. Kot glavna govorka na panelu o vključujoči gospodarski rasti je ministrica poudarila pomen povezovanja gospodarskega napredka s cilji trajnostnega razvoja.

»Za uspešen prehod v trajnostno prihodnost mora gospodarska rast temeljiti na vključevanju vseh – ne glede na regijo, velikost podjetja ali spol,« je dejala.

Poudarila je tudi potrebo po usklajevanju podnebnih ukrepov z gospodarsko konkurenčnostjo ter nujnost zmanjševanja regionalnih razlik. Poseben poudarek je namenila malim in srednje velikim podjetjem ter enakosti spolov, predvsem z vidika podpore ženskemu podjetništvu.

Digitalna preobrazba kot motor vključujoče družbe

Na panelu, posvečenem digitalni preobrazbi in čezmejnim tokovom podatkov, je ministrica izpostavila ključne poteze Slovenije na tem področju. Digitalna strategija 2030, ki jo Slovenija že uresničuje, vključuje širjenje širokopasovnega dostopa na podeželju ter krepitev digitalnih veščin pri mladih in ranljivih skupinah. Po njenih besedah je digitalna preobrazba priložnost za »rast, inovacije in vključujočo družbo«.

Ministrica je v Parizu podprla tudi pobudo »Pretok podatkov s zaupanjem« in opozorila na pomen podatkov kot osnove digitalnega gospodarstva. Zavzela se je za odpravo strukturnih ovir in spodbujanje vključevanja žensk v digitalno gospodarstvo, kar je po njenih besedah nujno za pravičen in uravnotežen digitalni razvoj.

Pomembno vlogo je igrala tudi razprava o umetni inteligenci, ki je potekala v okviru delovnega kosila. Ministrica Klampfer je poudarila, da mora biti razvoj umetne inteligence »zaupanja vreden, vključujoč in človeku prijazen«.

Ministrica je podprla tudi usklajevanje standardov, izogibanje razdrobljenosti regulacije in spodbujanje testnih okolij za uporabo visoko vplivne umetne inteligence. Po njenem mnenju so za uspešen razvoj ključni dostop do infrastrukture, ustrezno digitalno znanje ter vključevanje žensk, mladih in malih podjetij.

»Prepričana sem, da lahko skupaj uresničimo skupne vrednote umetne inteligence – gradimo prihodnost, ki opolnomoča ljudi, krepi zaupanje in spodbuja globalno sodelovanje,« je dejala.

Ministrica je izrazila podporo širši uporabi OECD orodij za izvajanje umetne inteligence, zlasti v javnih storitvah in izobraževanju. S svojo aktivno vlogo na zasedanju OECD je Slovenija okrepila svojo prisotnost v mednarodnih razpravah in potrdila zavezanost trajnostnemu digitalnemu razvoju.

Miha D. Kovač

Foto: Matija Sušnik DZ

Povezani članki:

Navigacija prispevka