Svet

Dôvodom je nezvyčajné sucho.

Zásoby vody v nádržiach v Británii sú historicky najnižšie. Vláda sľubuje riešenia, hrozí však aj voda na prídel Ilustračná snímka. Foto:
STVR

Veľká Británia čelí nezvyčajnému suchu. Zásoby vody v nádržiach sú na historicky najnižšej úrovni. Kým poľnohospodári bijú na poplach, vláda sľubuje nové riešenia. Suchá jar, aká nebola takmer sedem desaťročí, zanechala viditeľné stopy. Environmentálna agentúra na severozápade Anglicka hovorí o veľmi zlej situácii.

„Koncom mája bolo mimoriadne málo vody. Čo budeme robiť v lete? Pred mesiacom tu horelo a vodu hasičom nosili vrtuľníky priamo z nádrží. Ak vyschnú, nebude ako oheň uhasiť,“ skonštatovala farmárka Debby Cooperová.

Môže vás zaujímaťViaceré svetové metropoly na pobreží postupne zaplavuje voda. Týka sa to aj obľúbených európskych miest

Reportáž o klesajúcich zásobách vody vo Veľkej Británii do Správ pripravil redaktor Michal Cimerman:

Nízku hladinu podľa nej nespôsobilo len počasie, no aj zanedbaná údržba. „Na niektorých poliach sme prestali hospodáriť, lebo ich pravidelne zaplavovalo. Kedysi sa totiž z nádrží vyberal usadený kal. Dnes to už nerobia a nádrže sa plnia bahnom skôr než vodou,“ skonštatovala.

Voda na prídel

Napríklad nádrž Carlisle má aktuálne len 46 percent obvyklého objemu. Pred rokom to bolo 92 percent. Vláda naposledy postavila novú nádrž pred 30 rokmi.

„Ak ich nepostavíme viac, do polovice 30. rokov nám nebude stačiť voda. A to môže znamenať prídely, podobne ako v Stredomorí,“ uviedla ministerka pre vodné hospodárstvo Ema Hardyová.

V grófstve Hampshire budujú jedinú novú nádrž v krajine. Dokončia ju o sedem rokov. „Po nej plánujeme ďalších deväť – najmä na juhovýchode Anglicka. Veríme, že tým problém nedostatku vody vyriešime,“ opísal zamestnanec vodárenskej spoločnosti Portsmouth Water Bob Taylor.

Aj keď sucho trápi zatiaľ len severozápad, úrady už sledujú všetky nádrže v krajine. Ak sa počasie nezmení, voda sa môže čoskoro stať najvzácnejšou komoditou ostrovov.

Ďalšie články na tému:EurópaklímaPočasieVeľká BritániaVideoŽivotné prostredie