Warmate, warmate 3, grupa wb, Korea

Amunicja krążąca Warmate 3.

Autor. Grupa WB

Facebook

Twitter

LinkedIn

Kopiuj link

Wyślij email

WB Group poinformowała na portalu X, że system amunicji krążącej WARMATE został przez NATO uznany za system wzorcowy pod względem możliwości wymiany głowic bojowych. W praktyce oznacza to, że nowo powstająca norma STANAG dla amunicji krążącej będzie uwzględniać jako standard zdolność do dostosowania ładunku bojowego do konkretnej misji – dokładnie taką, jaką oferuje Warmate.

System WARMATE, opracowany i produkowany przez WB Group, umożliwia wyposażenie drona w różne typy głowic – od treningowej, przez odłamkowo-burzącą i kumulacyjną do przeciwpancernej. Głowice można wymieniać w trakcie przygotowania misji, w zależności od rodzaju celu i potrzeb operacyjnych.

Co oznacza decyzja NATO? Na chwilę obecną jedynie drony z głowicami spełniającymi ten standard będą mogły uzyskać certyfikat NATO, co z kolei znacząco zwiększy ich potencjał eksportowy. To ogromna szansa dla WB Group, której produkt staje się punktem odniesienia dla innych konstrukcji w Sojuszu. Wraz z wprowadzeniem standardu STANAG sprzedaż WARMATE«ów z pewnością powinna wzrosnąć.

NATO uznało @WBGroup_PL #WARMATE za system wzorcowy pod względem możliwości wymiany głowic. Dlatego powstająca norma STANAG dla amunicji krążącej wprowadza jako standard NATO zdolność dostosowania ładunku bojowego do wykonywanej misji. pic.twitter.com/5EiXBgAm44

— WB GROUP (@WBGroup_PL) June 20, 2025

Warto dodać, że WB Group nie tylko produkuje, ale również samodzielnie opracowuje głowice bojowe, co czyni ją właścicielem pełni praw do technologii. W październiku ubiegłego roku spółka przeprowadziła testy nowej głowicy przeciwpancernej do systemu Warmate, opracowanej wspólnie z Wojskowym Instytutem Technicznym Uzbrojenia. Seria badań obejmowała zarówno próby statyczne samej głowicy, jak i dynamiczne – z jej użyciem w ataku drona na wybrany cel.

Próby były realizowane w różnych warunkach atmosferycznych, w tym w silnym bocznym wietrze i opadach, by sprawdzić skuteczność formowania strumienia kumulacyjnego przy uderzeniu pod różnymi kątami. Wyniki wskazują na wysoką skuteczność nowej głowicy, zwłaszcza w kontekście rażenia celów opancerzonych, w tym pojazdów.

Decyzja NATO i postęp prac nad nowymi głowicami jasno pokazują, że Polska – za pośrednictwem WB Group – staje się jednym z liderów w dziedzinie amunicji krążącej nowej generacji.