Večina prebivalcev Gaze je razseljenih. Foto: Reuters
“Razmere na zasedenih palestinskih ozemljih so apokaliptične. Izrael je odgovoren za enega najbolj krutih genocidov v sodobni zgodovini,” je Albanese dejala v govoru pred Svetom ZN-a za človekove pravice, ki so ga zbrani pospremili z bučnim aplavzom.
V svojem zadnjem poročilu je Albanese izpostavila več kot 60 podjetij, ki po njenih besedah podpirajo izraelske vojaške operacije v Gazi in judovske naselbine na zasedenem Zahodnem bregu.
Trenutne razmere je opisala kot “ekonomijo genocida”, v kateri je bil konflikt s Hamasom testni poligon za novo orožje in tehnologijo brez odgovornosti in nadzora.
“Kar razkrivam, ni seznam, ampak sistem, in to je treba obravnavati,” je dejala posebna poročevalka ZN-a. “Obrniti moramo tok,” je dodala in pozvala države, naj uvedejo embargo na izvoz orožja, prekinejo vse trgovinske in finančne stike z Izraelom in zagotovijo, da bodo podjetja zaradi vpletenosti v kršitve mednarodnega prava nosila pravne posledice.
Njen seznam po poročanju BBC-ja vključuje proizvajalca orožja Lockheed Martin zaradi prodaje orožja ter tehnološka podjetja Alphabet, IBM, Microsoft in Amazon zaradi zagotavljanja tehnologije, ki Izraelu omogoča sledenje Palestincem in napade nanje.
Na seznamu so podjetja Caterpillar, Hyundai in Volvo, ki so glede na njeno poročilo dobavljala vozila za rušenje domov in bombardiranih sosesk. Omenjene so tudi finančne institucije, kot sta banki BNP Paribas in Barclays, ki sta med konfliktom izdajali izraelske državne obveznice.
Izraelsko diplomatsko predstavništvo v Ženevi je na začetku tega tedna sporočilo, da je njeno zadnje poročilo “pravno neutemeljeno, žaljivo in predstavlja očitno zlorabo njene funkcije”.
Streljanje na iskalce pomoči
Ameriški podizvajalci, ki izvajajo nadzor na točkah organizacije Humanitarna fundacija za Gazo (GHF), kjer se deli hrana lačnim Palestincem, uporabljajo pravo strelivo in šok granate zoper iskalce pomoči, poroča AP.
Dva Američana, ki delata kot podizvajalca, sta za Associated Press – anonimno, ker razkrivata interne operacije njunih delodajalcev – dejala, da sta zaskrbljena zaradi, kot pravita, nevarne in neodgovorne prakse.
ZDA in Izrael so vzpostavili kaotičen sistem razdeljevanja pomoči, pred tem pa so onemogočili delovanje ZN-a in humanitarnih organizacij. Foto: Reuters
T. i. varnostno osebje je po njunih besedah pogosto nekvalificirano, nepreverjeno, močno oboroženo in ima, kot kaže, dovoljenje, da počne, kar želi.
Dejala sta, da njuni sodelavci redno mečejo šok granate in solzivec v smeri Palestincev. Eden je dejal, da streljajo v vse smeri, tako v zrak kot tla, tudi proti Palestincem. “Nedolžne ljudi poškodujejo. Hudo. Nepotrebno,” je dejal eden od podizvajalcev.
Kot je dejal, ameriško osebje nadzira ljudi, ki prihajajo po pomoč, in zaznamuje vse, ki jih označuje kot “sumljive”, podatke pa deli z izraelsko vojsko.
Eden od podizvajalcev je pokazal tudi videoposnetke s točk za razdeljevanje pomoči, ki prikazujejo stotine ljudi, stisnjenih med železne ograje, ki obupano skušajo priti do pomoči, medtem pa se slišijo streljanje in šok granate, vidi se solzivec.
AP je poleg pričevanj podizvajalcev in videoposnetkov pridobil tudi interna poročila in besedilna sporočila, ki nudijo vpogled v delovanje GHF-ja, organizacije, registrirane v ameriški zvezni državi Delaware, ki v Gazi deluje s podporo Izraela.
Med enim samim razdeljevanjem hrane v juniju so podizvajalci izstrelili 37 šok granat, 27 drugih izstrelkov in 60 pločevink solzivca, kaže interna komunikacija. Kot je dejal eden od podizvajalcev, to ne vključujejo takrat uporabljenega pravega streliva.
Eden od podizvajalcev, ki je bil prisoten na točkah za razdeljevanje pomoči, je dejal, da nikoli ni čutil kakršne koli Hamasove grožnje.
GHF kot zamenjava humanitarnih organizacij
Pred začetkom delovanja GHF-ja v maju je Izrael dva meseca in pol blokiral vso dobavo hrane, vode in zdravil v Gazo pod pretvezo, da Islamsko odporniško gibanje (Hamas) krade pomoč, kar so Združeni narodi zanikali. Izrael in ZDA sta z GHF-jem zamenjala utečen sistem agencij ZN-a in drugih humanitarnih organizacij za razdeljevanje humanitarne pomoči v Gazi.
Palestinci so od začetka delovanja GHF-ja opozarjali na skoraj vsakodnevno ubijanje iskalcev pomoči na točkah za njeno razdeljevanje.
Izrael je od oktobra 2023 razdejal Gazo, kjer živi več kot dva milijona ljudi, od tega polovica otrok. Območje je pod izraelsko okupacijo od leta 1967. Foto: EPA
Po podatkih ministrstva za zdravje v Gazi je bilo od konca maja na točkah GHF-ja ubitih najmanj 600 ljudi, več kot 4200 pa je bilo ranjenih.
Izraelske okupacijske sile zanikajo, da namerno streljajo na civiliste.
Organizacija je tarča kritik ZN-a in humanitarnih organizacij. Vodja ZN-ove agencije za pomoč palestinskim beguncem (UNRWA) Philippe Lazzarini je opozoril, da shema, v okviru katere deluje ameriško-izraelska organizacija, “prebivalcem Gaze ne zagotavlja ničesar razen stradanja in streljanja”.
Oba podizvajalca sta za AP opozorila, da, če bo GHF še naprej deloval tako kot doslej, bo ogroženih še več življenj. “Če se bodo operacije nadaljevale na ta način, bodo nedolžni iskalci pomoči še naprej po nepotrebnem ranjeni in morda ubiti,” je dejal podizvajalec, ki je posnel videoposnetke s prizorišč.
Izraelska vojska ubila še 73 ljudi
Po poročanju Al Džazire je bilo medtem danes v Gazi v izraelskih napadih glede na vire v bolnišnici ubitih 73 ljudi. Od tega jih je bilo najmanj 33 ubitih med čakanjem na razdeljevanje pomoči.
V enem od izraelskih napadov je bilo po navedbah palestinske civilne zaščite ubitih vsaj 12 ljudi, od tega večinoma ženske in otroci, ki so iskali zatočišče v nekdanjih prostorih šole v Gazi, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Izraelski premier Benjamin Netanjahu je v sredo znova izjavil, da bo Izrael uničil Hamas. Ta je sicer isti dan sporočil, da preučuje predloge o prekinitvi ognja v Gazi, ki jih je prejel od posrednikov.
Po podatkih palestinskega ministrstva za zdravje je bilo od začetka vojne v Gazi ubitih najmanj 57.012 Palestincev.