A Nemzeti Ellenállás Mozgalom Non-Profit Kft. kampánya jelenleg Európa legnagyobb költségű politikai hirdetése a YouTube-on – derül ki a Google Ad Transparency Center és a Telex által feldolgozott adatokból.
A Magyar Pétert célzó kampány az elmúlt hetekben több mint 40 millió forintot emésztett fel csak a YouTube-on, hasonló összeget pedig a Facebook-hirdetésekre is költöttek. Az internet mellett óriásplakátokon is fut a támadássorozat, így a teljes költés ennél vélhetően jóval magasabb.
Magyarország vezeti a politikai hirdetési toplistát az EU-ban
A Google nyilvános adatai alapján a Nemzeti Ellenállás Mozgalom jelenleg az elmúlt 30 nap legtöbbet költő politikai hirdetője az Európai Unióban.
Az összesített költések:
– Magyarország: 202 ezer euró
– Németország: 106 ezer euró
– Románia: 39,5 ezer euró
– Olaszország: 34,5 ezer euró
– Belgium: 22,6 ezer euró
A magyar adat tehát önmagában meghaladja a második, harmadik, negyedik és ötödik helyezett együttes költését is.
Ráadásul a top10 európai hirdető felét magyar kormányközeli szereplők teszik ki: a Fidesz, a Mediaworks, a Miniszterelnöki Kabinetiroda, valamint a Szuverenitásvédelmi Hivatal mellett maga az Ellenállás Mozgalom is ott van a listán.
Lejárató kampány célkeresztben Magyar Péter
A kampány célja Magyar Péter, a Tisza Párt elnökének politikai lejáratása, amely nemcsak online, hanem köztéri felületeken is zajlik. A hétvégén Magyar arról írt közösségi oldalán, hogy egyetlen nap alatt 100 millió forintot költöttek kormányközeli körök a kampányra, ezt azonban – mivel az óriásplakát-hirdetések árazása nem nyilvános – a Telex nem tudta megerősíteni.
A Tisza Párt vezetője szerint ez a mértékű hirdetési nyomás „példátlan a rendszerváltás utáni magyar politikában”, különösen annak fényében, hogy a kampányt egy formailag független civil szervezet finanszírozza, amely mögött a kormányhoz közeli szereplők állhatnak.
Politikai kampányfinanszírozás a figyelem középpontjában
A hirdetési számok rámutatnak arra, hogy a politikai kampányfinanszírozás átláthatósága továbbra is kritikus kérdésMagyarországon. Az uniós kampányok nyilvántartása ugyan biztosít némi rálátást, a plakáthelyek, médiakampányok, háttérszervezetek pénzügyi kapcsolatai azonban jellemzően rejtve maradnak a nyilvánosság előtt.