Predlog za izvedbo velikega starta Dirke po Franciji v Sloveniji so dan po vladnem sklepu predstavili premier Robert Golob, direktor Dirke po Sloveniji Bogdan Fink in predsednik Kolesarske zveze Slovenije Pavel Marđonović. Foto: BoBo
“Zdaj gre zares,” je predsednik vlade Robert Golob potrdil, da je kandidatura usklajena in v sladu z željami in pričakovanji prirediteljev največje kolesarske dirke na svetu. “Slovenija je to dolžna storiti tudi zaradi izidov zdajšnje generacije slovenskih kolesarjev.”
Projekt veliki start Dirke po Franciji v Sloveniji so v promocijskem videoposnetku podprli vsi trije najboljši slovenski kolesarji ta čas: Tadej Pogačar, Primož Roglič in Matej Mohorič. Dan po potrditvi vladnega sklepa o pismu o nameri sta ob Golobu idejo javnosti predstavila predsednik Kolesarske zveze Slovenije Pavel Marđonović in direktor Dirke po Sloveniji Bogdan Fink.
Predaja pisma o nameri ob zadnji letošnji etapi v Parizu
Predsednik vlade Robert Golob bo pismo o nameri predal direktorju Christianu Prudhommeju na zadnji dan letošnje dirke, ko se bo v Parizu odvila 21. etapa. Po začetnih idejah in prvih stikih z ASO-jem, ki je z naklonjenostjo sprejel idejo in podal smernice, ki jih pričakuje od gostiteljev v tujini, je kabinet vlade Republike Slovenije prevzel koordinacijo in bo glavni partner v pogovorih z ASO-jem, s katerim so že opravili konkretne pogovore, katerih sad je zdaj pismo o nameri.
Slovenski partnerji so tako pripravili tudi že predlog treh tras uvodnih treh etap, ki bi jih gostila Slovenija. Pri tem so razkrili, da je predvideni cilj ene izmed etap na Vršiču. “Francoska stran sama je zaprosila, če bi lahko vključili Vršič,” je ob predstavitvi dejal državni sekretar Jure Leben. Direktor slovenskega Toura Fink je potrdil, da bi bila v tem primeru generalka na Dirki po Sloveniji, a pogoj je ureditev ceste na Vršič, ki se bo začela letos jeseni in ki naj bi se izvedla do konca leta 2026.
Vložek od 10 do 12 milijonov evrov
“Ob pismu bo tudi predlog treh tras,” je dejal Leben, ki dodatne podrobnosti glede poteka tras ni želel razkriti, dokler se z njimi ne seznanijo organizatorji Dirke po Franciji. “O vseh pogojih in drugih podrobnostih izvedbe se bomo z organizatorji začeli pogovarjati po predaji pisma o nameri 27. julija.”
Projekt organizacije tridnevnega začetka Dirke po Franciji bo po besedah državnega sekretarja v kabinetu premierja Jureta Lebna stal med 10 in 12 milijoni evrov. “Glede na podobne dogodke v tujini je za vsak vloženi evro skozi gospodarstvo in turizem povrnjenih sedem evrov,” je predstavil pričakovane ekonomske učinke projekta.
Gostovanje Dirke po Franciji v Sloveniji bo poklon klubom, trenerjem, kolesarskim delavcem ter vsem ljubiteljem kolesarstva, ki so v več kot stoletni tradiciji tega športa v Sloveniji pomagali graditi ta šport.
Predsednik Kolesarske zveze Slovenije Pavel MarđonovićVse tri etape v celoti v Sloveniji
Po predaji pisma o nameri se pričakujejo tehnični sestanki, do oktobra bi se oddal končni predlog s potrebno dokumentacijo. Do pomladi 2026 se pričakuje, da bi bila znana odločitev ASO-ja. “Razmišljali smo tudi o sosednjih državah Hrvaški in Italiji, a na koncu smo se odločili, da bi bile vse tri etape v celoti v Sloveniji,” je pojasnil Leben.
Kot je ob tem dodal predsednik krovne zveze Marđonović, je kandidatura zastavljena za leto 2029, ki je prvo zaenkrat še na voljo, ob tem pa je Slovenija v skrajnem primeru pripravljena gostiti veliki start Dirke po Franciji tudi leta 2031. “Preostala leta so že oddana, sami pa si želimo čimprejšnje gostovanje, če pride do tega.”
Prelaz Vršič je ena najlepših slovenskih izletniških točk in v tujini najbolj poznani kolesarski vzpon. Ob tem je številčna oznaka serpentin na Vršič navdihnila Francoze, da so tako označili zavoje na njihov najbolj znameniti vzpon Alpe d’Huez, od koder se je običaj razširil na vse konce sveta. Foto: BoBo/Žiga Živulović
“Težko bo vključiti vso državo”
Slovenska stran ni seznanjena s podatkom, da bi se kdo drugi potegoval za organizacijo velikega starta Dirke po Franciji leta 2029, a je dodal, da je še mogoče, da se kdo pojavi. Veliki start poleti leta 2029 ali 2031 bi bil ugoden tudi zato, ker se na liha leta Dirka po Franciji ne spopada s konkurenco nogometnih prvenstev ali poletnih olimpijskih iger.
“Težko bo vključiti vso državo, čeprav pravijo, da je Slovenija majhna. Seveda smo skušali vključiti čim več in narediti etape zanimive, tehnično zahtevne, a varne in tekmovalne,” je izhodišče za predlagane trase predstavil prekaljeni Fink, ki že od leta 2002 vodi izvedbo Dirke po Sloveniji. Pri pripravi tras sta sodelovala športni direktor ekipe UAE Emirates Andrej Hauptman in izvršni direktor ekipe Bahrain Victorious Milan Eržen.
Predsednik kolesarske zveze Pavel Marđonović poudarja izjemno priložnost, pri tem pa ASO upošteva trenutni status Slovenije kot kolesarske velesile. Foto: BoBo
V Ljubljani predstavitev ekip, etape od petka do nedelje
Jure Leben, državni sekretar za okolje, prostor, podnebje in dialog z nevladnimi organizacijami, je v vladnem kabinetu zadolžen za koordinacijo in pogovore z ASO-jem. Po njegovem predvidevanju bo do pomladi leta 2026 znano, ali bo Slovenija gostila veliki start Dirke po Franciji. Foto: BoBo
Ob potrjenem izboru bi se uvodne tri etape v Sloveniji izvedle od petka do nedelje, v ponedeljek pa bi sledil dan premora za selitev kolesarske karavane in spremljajočega osebja v Francijo. Ena izmed zahtev ASO-ja je, da ekipa in osebje v času Grand Departa prebiva v istih hotelih. Kolesarska karavana bi v Slovenijo prišla v ponedeljek, v sredo pa bi sledila predstavitev ekip v Ljubljani kot glavnemu mestu in partnerju ideje.
Dirko po Franciji vsako leto spremlja gledalstvo v več kot 190 državah, ob progi pa si dirko v živo ogleda tudi do 12 milijonov ljudi. Doslej se je Dirka po Franciji 26-krat začela v tujini, prvič leta 1954 v Amsterdamu na Nizozemskem, zadnja leta pa so tuji začetki vse pogostejši. Letošnja 112. Dirka po Franciji je skorajda izjema, da se v celoti odvija v sami Franciji. Tudi v naslednjih letih bo Grand Depart v tujini: leta 2026 v Barceloni, leta 2027 pa v Edinburgu v Veliki Britaniji.
Slovenija se želi po besedah Goloba in tudi predsednika Kolesarske zveze Slovenije Pavla Marđonovića ter direktorja Dirke po Sloveniji Bogdana Finka pokazati s svojimi lepotami in znanjem pri organizaciji največjih športnih dogodkov. “Želimo pokazati tudi svojo samozavest in se postaviti ob bok največjim organizatorjem športnih dogodkov na svetu,” je poudaril premier Golob.
Riddle: ID: wsLxh5A4
Slovenija se poteguje za organizacijo začetka Toura 2029