De Belgische zomermercato is afgelopen, tijd om de transferbalans van de Jupiler Pro League op te maken. KRC Genk mag zich de transferkoning van de zomer van 2026 noemen, maar het moet gezegd: ook de andere JPL-clubs mogen tevreden zijn over hun financiële balans. VoetbalPrimeur.be praat je bij.

De Jupiler Pro League is al jaren een competitie waarin we in de zomer afscheid moeten nemen van onze sterren. De zomer van 2026 vormde daarop geen uitzondering. Zo zag Club Brugge Christos Tzolis voor 40 miljoen euro vertrekken en zwaaide KRC Genk Kos Karetsas voor 35 miljoen euro uit. De Grieken trokken respectievelijk naar Arsenal en Borussia Dortmund.

Ondersteunend beeld bij het artikel© Photonews

Dat was meteen een trend deze zomer: onze clubs deden rechtstreeks zaken met buitenlandse topclubs. Zo verkocht KVC Westerlo Nacho Ferri voor 9 miljoen euro aan Feyenoord en was er natuurlijk nog de megatransfer van Lucca Brughmans voor 33 miljoen euro naar Liverpool. The Reds laten de doelman wel nog een seizoen rijpen in Limburg.

Dat zo’n rijpingsproces in ons land kan lonen, bewees Aleksandar Stanković dan weer. Nadat de middenvelder één seizoen uitblonk bij Club Brugge, was Inter er als de kippen bij om zijn terugkoopclausule van 23 miljoen euro te activeren.

390 miljoen euro naar de Jupiler Pro League

In totaal verlieten deze zomer 251 spelers hun club uit de Jupiler Pro League. Zij leverden samen 390 miljoen euro op. Club Brugge ontving het meeste geld. Liefst 80,5 miljoen euro stroomde deze zomer naar het Jan Breydelstadion. Naast Tzolis en Stanković cashte Blauw-Zwart ook voor Raphael Onyedika (9 miljoen euro) en Zaïd Romero (5 miljoen euro).

KRC Genk ontving zo’n zes miljoen euro minder dan Club Brugge. Van Hamburg ontvingen de Limburgers 8 miljoen euro voor Zakaria El Ouahdi, terwijl Amed SK 3 miljoen euro op de Genkse rekening stortte om de transfer van Yira Sor af te ronden. Genk kreeg zo in totaal 74 miljoen euro binnen.

Qua inkomsten vervolledigt RSC Anderlecht het podium. Paars-wit ontving net geen 65 miljoen euro aan transferinkomsten. Daarvoor moest het wel afscheid nemen van middenvelders Nathan De Cat (18,5 miljoen euro) en Nathan Saliba (15 miljoen euro).

Anderlecht ontving ook 15 miljoen euro voor Jan-Carlo Simić. Deze zomer moest Al-Ittihad immers een verplichte aankoopoptie activeren. Verder nam Paars-wit afscheid van de overbodige César Huerta (1,7 miljoen euro) en Cédric Hatenboer (1 miljoen euro). Ook verkocht het zijn voormalige huurlingen Keisuke Goto (10 miljoen euro) en Luis Vázquez (3,5 miljoen euro).

Qua inkomsten zat het de voorbije periode ook mee voor de andere Belgische clubs. Union Saint-Gilloise ontving 34,5 miljoen euro, terwijl Westerlo met 26,6 miljoen euro knap op de vijfde plaats staat. De voorbije jaren wist de club uit de Kempen regelmatig goed te verkopen.

Sporting Charleroi, KAA Gent, Royal Antwerp FC, Standard, KV Mechelen, Zulte Waregem en STVV ontvingen elk minstens 10 miljoen euro. Cercle Brugge moest zich tevredenstellen met bijna 9 miljoen euro aan inkomsten.

Daarna volgen Oud-Heverlee Leuven (3,5 miljoen euro), Lommel SK (2,3 miljoen euro) en KV Kortrijk (2 miljoen euro). SK Beveren en RAAL La Louvière namen – volgens Transfermarkt – enkel transfervrij afscheid van hun spelers.

1

Christos Tzolis

Club Brugge

Arsenal

€ 40 miljoen

2

Konstantinos Karetsas

KRC Genk

Borussia Dortmund

€ 32 miljoen

3

Anan Khalaili

Union Saint-Gilloise

Crystal Palace

€ 24 miljoen

4

Aleksandar Stanković

Club Brugge

Internazionale

€ 23 miljoen

5

Nathan De Cat

RSC Anderlecht

Hoffenheim

€ 18,5 miljoen

6

Jan-Carlo Simić

RSC Anderlecht

Al-Ittihad

€ 15 miljoen

7

Nathan Saliba

RSC Anderlecht

Villarreal

€ 15 miljoen

8

Raphael Onyedika

Club Brugge

Eintracht Frankfurt

€ 10 miljoen

9

Keisuke Goto

RSC Anderlecht

SC Freiburg

€ 10 miljoen

10

Jules Ahoka

Antwerp

Sunderland

€ 10 miljoen

Onze achttien eersteklassers registreerden in totaal 273 inkomende spelers. Daarvan keerden 51 spelers terug na een huurperiode. Bij de overige 222 spelers zitten ook jeugdspelers die naar de A-kern werden overgeheveld.

De totale kostprijs van de inkomende transfers bedroeg 200 miljoen euro. Dat betekent dat de clubs uit de Jupiler Pro League samen een positieve transferbalans van 190 miljoen euro hebben.

Kijken we uitsluitend naar het aantal externe nieuwkomers, dan was KVC Westerlo de primus van de klas. De Kemphanen verwelkomden zeventien spelers. RAAL La Louvière (zestien nieuwkomers) en Royal Antwerp FC (twaalf nieuwkomers) vervolledigen het podium. RSC Anderlecht en KV Kortrijk trokken dan weer een volledig ‘nieuw’ elftal aan.

Club Brugge domineert lijst met duurste aankopen

Wat deze zomer opviel, is dat de clubs uit de Jupiler Pro League durfden te investeren. Daarbij kijken we natuurlijk voor een groot deel naar de traditionele topclubs. Club Brugge was de koning van de dure transfers. In de top tien van duurste aankopen staan vijf nieuwkomers van Blauw-Zwart.

Jan Virgili mag zich de duurste Belgische zomeraankoop van 2026 noemen. Club Brugge betaalde 12 miljoen euro aan RCD Mallorca voor hem. De nummer twee in dit klassement is Rafiu Durosinmi. Voor de aanvaller betaalde KRC Genk 10,5 miljoen euro aan Pisa.

Freddie Potts vervolledigt het podium met een transfersom van 10 miljoen euro. Hij maakte de overstap van West Ham United naar Club Brugge.

1

Jan Virgili

RCD Mallorca

Club Brugge

€ 12 miljoen

2

Rafiu Durosinmi

Pisa

KRC Genk

€ 10,5 miljoen

3

Freddie Potts

West Ham United

Club Brugge

€ 10 miljoen

4

Andrej Vasović

FC Luzern

Club Brugge

€ 7,45 miljoen

5

Han-beom Lee

FC Midtjylland

Club Brugge

€ 7 miljoen

6

Dylan Aquino

Lanús

Union Saint-Gilloise

€ 7 miljoen

7

Romeo Amane

Rapid Wien

RSC Anderlecht

€ 6,5 miljoen

8

Cheveyo Tsawa

FC Zürich

Club Brugge

€ 6 miljoen

9

Jeppe Erenbjerg

Zulte Waregem

KRC Genk

€ 5,5 miljoen

10

Lukas Ambros

Górnik Zabrze

RSC Anderlecht

€ 5 miljoen

10

Wisdom Mike

Bayern München

Club Brugge

€ 5 miljoen

10

Jerry Afriyie

Al-Qadsiah

KRC Genk

€ 5 miljoen

10

Ondřej Kričfaluši

Baník Ostrava

Union Saint-Gilloise

€ 5 miljoen

Kijken we tot slot naar het verschil tussen de inkomsten en uitgaven, dan zien we bij KRC Genk het grootste positieve verschil. De Limburgers klokken af op 41,3 miljoen euro. Daarna volgen RSC Anderlecht (36,3 miljoen euro) en Club Brugge (29,05 miljoen euro).

Bij liefst vijftien eersteklassers is de balans positief. SK Beveren en KV Kortrijk staan nipt in de min. RAAL La Louvière is de vreemde eend in de bijt. De Waalse club ontving volgens Transfermarkt geen inkomsten voor vertrokken spelers, maar gaf zelf wel 6,05 miljoen euro uit.

1

Club Brugge

13

€ 51,45 miljoen

12

€ 80,50 miljoen

+ € 29,05 miljoen

2

KRC Genk

12

€ 32,70 miljoen

9

€ 74,00 miljoen

+ € 41,30 miljoen

3

RSC Anderlecht

26

€ 28,40 miljoen

23

€ 64,70 miljoen

+ € 36,30 miljoen

4

Union Saint-Gilloise

11

€ 23,70 miljoen

11

€ 34,50 miljoen

+ € 10,80 miljoen

5

KVC Westerlo

22

€ 11,70 miljoen

18

€ 26,60 miljoen

+ € 14,90 miljoen

6

Sporting Charleroi

17

€ 1,80 miljoen

20

€ 16,30 miljoen

+ € 14,50 miljoen

7

KAA Gent

17

€ 7,10 miljoen

13

€ 15,50 miljoen

+ € 8,40 miljoen

8

Royal Antwerp FC

17

€ 10,50 miljoen

18

€ 15,00 miljoen

+ € 4,50 miljoen

9

Standard

12

€ 5,80 miljoen

16

€ 12,80 miljoen

+ € 7,00 miljoen

10

KV Mechelen

12

€ 5,25 miljoen

9

€ 12,00 miljoen

+ € 6,75 miljoen

10

Zulte Waregem

12

€ 1,50 miljoen

16

€ 12,00 miljoen

+ € 10,50 miljoen

12

STVV

12

€ 5,20 miljoen

12

€ 10,00 miljoen

+ € 4,80 miljoen

13

Cercle Brugge

14

€ 3,65 miljoen

12

€ 8,95 miljoen

+ € 5,30 miljoen

14

OH Leuven

15

€ 2,25 miljoen

11

€ 3,50 miljoen

+ € 1,25 miljoen

15

Lommel SK

15

€ 500.000

14

€ 2,30 miljoen

+ € 1,80 miljoen

16

KV Kortrijk

14

€ 2,28 miljoen

12

€ 2,05 miljoen

– € 225.000

17

RAAL La Louvière

22

€ 6,05 miljoen

18

€ 0

– € 6,05 miljoen

17

SK Beveren

10

€ 200.000

7

€ 0

– € 200.000

Totaal

273

€ 200,03 miljoen

251

€ 390,70 miljoen

+ € 190,67 miljoen

Alle cijfers en bedragen zijn afkomstig van Transfermarkt. Bij de transferbedragen is alleen rekening gehouden met rechtstreekse transfers. Zo leverden onder anderen Ismael Saibari, Mika Godts en Matías Fernández-Pardo clubs uit de Jupiler Pro League deze zomer geld op, maar zij zijn niet opgenomen in dit artikel.

In aflevering 5 van het nieuwe seizoen van Tijd voor Voetbal bespreekt men de rode kaart voor Club Brugge-aanvaller Carlos Forbs tegen KAA Gent, een Brusselse derby die Union SG weer wint en ziet men een revelatie bij KRC Genk. Dat en nog veel meer in Tijd voor Voetbal.