Radio verliest in Vlaanderen elk jaar tienduizenden dagelijkse luisteraars. Vergeleken met het begin van 2018, de start van de huidige CIM-meetmethode, zijn het er 705.337 minder, of -15,6 procent. Het CIM publiceert dat totaalcijfer zelf niet openbaar, maar de Var, de reclameregie van de VRT, zet het wel op haar infografieken.

Bij elke kwartaalpublicatie van de CIM-luistercijfers verspreidt de Var een infografiek voor reclamebureaus en adverteerders. Die bevatten ook het totale dag- en weekbereik van de radio in Vlaanderen, de gemiddelde luisterduur, waar de Vlamingen luisteren en via welk platform. Daarnaast geeft de Var het bereik van de eigen VRT-netten in hun commerciële kerndoelgroep.

RadioVisie bundelde in de loop der jaren een twintigtal van die infografieken sinds begin 2018 (want de Var zelf haalt oudere cijfers regelmatig offline). Theoretisch hadden we aan 26 moeten geraken, maar de reeks is niet volledig: de Var sloeg zelf al eens een infografiek over en tijdens covid publiceerde het CIM niet elk kwartaal resultaten. Maar omdat de infografieken meestal teruggaan op de mediaplanningsgolven van een heel jaar volstaan ze om een consistente trend te tonen waarover in Vlaanderen zelden wordt geschreven: het radiobereik daalt gestaag.

Dagbereik daalt, weekbereik houdt stand

Het dagbereik van radio daalt, het weekbereik veel minderDagbereik -15,6% sinds jun 2018, weekbereik -174.336 luisteraarsLuisteraars 12+, CIM RAM Noorden, per publicatie3,6 mln4,0 mln4,4 mln4,8 mln5,2 mln20192020202120222023202420252026jun 2018: weekbereik 5.272.000dec 2019: weekbereik 5.040.583feb 2020: weekbereik 5.136.765apr 2020: weekbereik 5.171.574aug 2020: weekbereik 5.201.851aug 2021: weekbereik 5.167.000okt 2021: weekbereik 5.152.210jun 2022: weekbereik 5.149.322okt 2022: weekbereik 5.129.287jun 2023: weekbereik 5.165.562okt 2023: weekbereik 5.212.557feb 2024: weekbereik 5.195.572jun 2024: weekbereik 5.196.135okt 2024: weekbereik 5.165.540feb 2025: weekbereik 5.122.217okt 2025: weekbereik 5.107.222feb 2026: weekbereik 5.115.294jun 2026: weekbereik 5.107.086okt 2026: weekbereik 5.097.664Weekbereik 5,1 mlnjun 2018: dagbereik 4.526.000mei–aug 2018: dagbereik 4.390.174apr 2019: dagbereik 4.441.047dec 2019: dagbereik 4.245.261feb 2020: dagbereik 4.357.638apr 2020: dagbereik 4.358.710aug 2020: dagbereik 4.303.495aug 2021: dagbereik 4.217.029okt 2021: dagbereik 4.167.922jun 2022: dagbereik 4.135.274okt 2022: dagbereik 4.122.851jun 2023: dagbereik 4.092.578okt 2023: dagbereik 4.063.779feb 2024: dagbereik 4.024.055jun 2024: dagbereik 4.002.992okt 2024: dagbereik 3.985.054feb 2025: dagbereik 3.936.403okt 2025: dagbereik 3.894.357feb 2026: dagbereik 3.891.418jun 2026: dagbereik 3.868.335okt 2026: dagbereik 3.820.663Dagbereik 3,82 mlnjun 2018: 4.526.000Bron: Var-infografieken bij de CIM-luistercijfers, jun 2018 – okt 2026 (18 publicaties), aangevuld met cijfers uit RadioVisie.

In de Var-publicatie van juni 2018, gebaseerd op de luistercijfers van januari-april 2018, luisterden elke dag 4.526.000 Vlamingen naar radio, of 81,6 procent van de 12-plussers. Het waren de eerste cijfers volgens de CIM-meetmethode die actueel nog steeds geldt (maar niet lang meer). In april 2020, gebaseerd op cijfers van vlak voor de pandemie, waren dat er 4.358.710. In de jongste golf, september 2025 tot en met augustus 2026, zijn het er nog 3.820.663.

Ook het weekbereik daalt, maar veel trager. Begin 2018 bereikte radio wekelijks 5.272.000 Vlamingen of 95 procent, nu 5.097.664 of 86 procent. Dat zijn 3,3 procent minder weekluisteraars, terwijl anderzijds de bevolking groeide. Bij de 12- tot 24-jarigen daalde het weekbereik van 87 naar 79 procent.

De luisteraar haakt dus niet af, maar luistert op minder dagen. Begin 2020 luisterden van elke 100 weekluisteraars er 85 op een gemiddelde dag. Nu zijn dat er 75.

De zuivere jaarreeks: elk jaar minder dagluisteraars

De infografieken van oktober gaan telkens over dezelfde twaalf maanden: september tot en met augustus. Daardoor spelen seizoenseffecten geen rol. Zes zulke golven op rij tonen een daling van 347.259 dagluisteraars in vijf jaar, of −8,3%. Het verlies per jaar liep op van 45.000 tot 91.000 en zakte in de jongste golf terug tot 74.000.

GolfDagbereikVerschil op jaarbasisDagbereik % (geschat)Weekbereik 12+LuisterduurInternetsep 2025-aug 20263.820.663-73.694 (−1,9%)64,3%86%4u0632%sep 2024-aug 20253.894.357-90.697 (−2,3%)66,1%87%4u1633%sep 2023-aug 20243.985.054-78.725 (−1,9%)68,2%88%4u0428%sep 2022-aug 20234.063.779-59.072 (−1,4%)70,1%90%4u0525%sep 2021-aug 20224.122.851-45.071 (−1,1%)71,7%89%4u1421%sep 2020-aug 20214.167.922—73%90%4u2020%

De golf 2020-2021 valt grotendeels samen met de lockdowns. Wie die als uitzonderlijk beschouwt, ziet in 2021-2022 nog steeds hetzelfde patroon.

Luistervolume: 15 procent minder radiominuten

Luisteren doen we ongeveer even lang als vroeger. De gemiddelde luisterduur schommelde in 2018 tussen 3u58 en 4u05, steeg naar 4u20 tijdens de lockdowns en schommelt sindsdien tussen 4u04 en 4u16. In de jongste golf is dat 4u06.

De langere luisterduur compenseert het lagere dagbereik maar gedeeltelijk. Vermenigvuldig het dagbereik met de luisterduur en je krijgt het totale aantal radiominuten per dag. Begin 2018 was dat dagelijks ongeveer 1,11 miljard minuten, nu ongeveer 940 miljoen, of min 15,2 procent.

Internetluisteren: een merkwaardige uitschieter

Een zeer merkwaardige vaststelling: volgens de Var-cijfers is het aandeel van internet in de totale luistertijd gestegen van 11 à 12 procent in 2018 naar liefst 32 procent nu. FM en DAB+ samen zakten van 82 à 83 procent naar 64 procent (de twee worden in deze cijfers nooit opgesplitst). In 2018 sloten de Var-cijfers nog aan bij ander Vlaams onderzoek. Vanaf 2020 wijken ze echter compleet af van elke andere studie, ook die van het CIM zelf (in casu Audio Time, Establishment Survey).

Internetaandeel in de Var-cijfers is dubbel zo hoog als in ander onderzoekAandeel van internet in de luistertijd van live radio, in %0%10%20%30%40%20192020202120222023202420252026Gangbare waarde in ander Vlaams onderzoek: 12 tot 15%CIM Audio Time 2022: 13% (site/app 21 + platform 7 min. op 220 min. live radio)CIM Audio Time 2023: 12% (site/app 17 + platform 8 min. op 214 min. live radio)CIM Audio Time 2024: 14% (site/app 21 + platform 8 min. op 202 min. live radio)CIM Audio Time 2025: 14% (site/app 16 + platform 10 min. op 190 min. live radio)CIM Audio Time 2026: 14% (site/app 16 + platform 11 min. op 192 min. live radio)CIM Audio Time 2026: 14%Ipsos 2023: 14%Ipsos 2023: 14%Ipsos 2025: 18%Ipsos 2025: 18%Var jun 2018: 12%Var mei–aug 2018: 11%Var dec 2019: 13%Var feb 2020: 14%Var apr 2020: 14%Var aug 2020: 17%Var aug 2021: 20%Var okt 2021: 20%Var jun 2022: 20%Var okt 2022: 21%Var okt 2023: 25%Var feb 2024: 26%Var jun 2024: 27%Var okt 2024: 28%Var feb 2025: 30%Var okt 2025: 33%Var feb 2026: 33%Var jun 2026: 33%Var okt 2026: 32%12%Var/CIM 32%Bron: Var-infografieken jun 2018 – okt 2026 en RadioVisie (mei–aug 2018); CIM Audio Time 2022–2026, Noorden 12–74 (site/app + radioplatform als aandeel van live radio); Ipsos, Onderzoek digitale radio Vlaanderen 2023 en 2025.

In het Onderzoek digitale radio Vlaanderen 2025 van Ipsos is het aandeel van internet in het luistervolume 18 procent, tegenover 14 procent in 2023. Dat is het hoogste cijfer in die reeks, maar nog altijd bijna de helft van de 33 procent die de Var voor dezelfde periode geeft. Ander onderzoek schommelt al jaren tussen 12 en 15 procent.

De sterkste tegenspraak komt van het CIM zelf. Het onderzoek CIM Audio Time 2026 meet in Vlaanderen 3u12 live radio per dag. Daarvan gaat amper 27 minuten via de site of app van een zender of via een radioplatform: 14 procent. In de editie van 2022 was dat 13 procent. FM blijft in Audio Time met 1u32 per dag het grootste platform. DAB+ groeide van 41 naar 56 minuten. Ook wie radio via de tv bij internet telt, komt maar aan 23%. Alleen bij 12- tot 24-jarigen loopt online ongeveer een kwart van de tijd met live radio.

Audio Time is een online enquête bij 4.274 Belgen van 12 tot 74 jaar, afgenomen in september-november 2025. Respondenten reconstrueren hun luisteren van de dag voordien per kwartier. Een online steekproef zou internetluisteren eerder overschatten dan onderschatten.

De CIM Establishment Survey en de imec.digimeter meten bereik, geen luistertijd. Ook zij tonen geen sterke verschuiving naar internet. In de CIM Establishment Survey 2026 zakt het maandbereik van live radio via een site of app van de zender zelfs licht, van 14,4% naar 13,8%. De imec.digimeter 2025 geeft geen specifiek cijfer voor internetradio, maar het bereik van radio via de smartphone gaat er wel van 25 naar 31 procent.

Volgens de Var-cijfers zou internet ongeveer 168 miljoen radiominuten per dag gewonnen hebben sinds 2019. FM en DAB+ samen zouden er 224 miljoen verloren hebben.

Luisterplekken: weinig beweging

Waar de Vlamingen naar radio luisteren, veranderde tussen 2018 en 2026 nauwelijks. Thuis is goed voor 63 procent van de luistertijd, tegenover 59 à 60 procent in 2018. De auto zakt van 17 naar 16 procent, het werk schommelt tussen 16 en 19 procent. Alleen tijdens de lockdowns liep het thuisaandeel op tot 67 procent en zakte de auto tot 13 procent.

VRT-radio in de eigen kerndoelgroep

Het CIM publiceert geen cijfers per doelgroep. De Var doet dat wel voor elk VRT-net, telkens in de commerciële kerndoelgroep die ze zelf verkoopt. Tussen oktober 2023 en oktober 2025 verloren Radio 1, Radio 2 en MNM 9 tot 13 procent van hun weekluisteraars in die groep. Studio Brussel hield beter stand.

Weekbereik in de kerndoelgroep, golven september–augustus

NetKerndoelgroepokt 2023okt 2024okt 2025Verschil 2023–2025okt 2026Radio 130+, SG 1–3470.603466.741410.227−12,8%399.484Radio 2 (+ Radiobene)35–64749.674689.678658.468−12,2%617.274 (zonder Radiobene)Studio Brussel (+ De Tijdloze)18–44527.936536.508505.919−4,2%437.015 (zonder De Tijdloze)MNM (+ MNM Hits)18–44608.254578.253552.467−9,2%477.597 (zonder MNM Hits)

Radio 1 is het enige net met een ongewijzigde definitie over de hele periode. Daar gaat het om −15,1% in drie jaar, of 71.119 weekluisteraars. Sinds februari 2026 rapporteert de Var Radio 2, Studio Brussel en MNM zonder hun digitale spin-offs. Die zitten sindsdien in het pakket Reach+.

Het marktaandeel in de kerndoelgroep verschuift minder. Radio 1 ging van 15,0 procent naar 14,7 procent. Radio 2 zakte van 18,5 naar 17,2 procent in 2025, MNM van 13,6 naar 12,9 procent. Studio Brussel steeg licht, van 15,1 naar 15,4 procent. Zonder spin-offs halen Radio 2, Studio Brussel en MNM in oktober 2026 respectievelijk 16,1, 14,8 en 11,1 procent binnen hun doelgroepen.

Eerdere jaren: andere maatstaf

Voor 2022 gaf de Var het dagbereik enkel in procent van de kerndoelgroep. Daar is de daling bij de jongere netten scherp: Studio Brussel ging van 20,6 procent begin 2018 naar 12,5 procent in oktober 2021, MNM van 21,3 naar 14,3 procent.

PublicatieRadio 1 (30+, SG 1–3)Radio 2 (35–64)Studio Brussel (18–44)MNM (18–44)okt 202118,5%19,5%12,5%14,3%aug 202118,5%19,9%12,8%15,3%aug 202019,2%20,5%13,8%18,9%apr 202018,7%22,1%15,8%19,6%feb 202018,2%22,4%17,5%17,8%dec 201918,9%21,5%15,9%17,2%jun 201821,7%19,7% (35–59)20,6%21,3%

In juni 2018 gold voor Radio 2 nog de kerndoelgroep 35–59. In 2021 telt MNM zonder MNM Hits, dat de Var toen apart vermeldde.

Nostalgie

Nostalgie is geen VRT-zender, maar wordt sinds begin 2025 wel door de Var verkocht. De infografieken vermelden sindsdien ook cijfers per doelgroep voor Nostalgie, maar de ene keer is dat samen met Nostalgie Plus, de andere keer niet. Voor dit artikel lieten we Nostalgie verder buiten beschouwing. Alle zenders die de Var verkoopt bereiken samen elke week 74 procent van de radioluisteraars. Dat zijn 3.795.437 Vlamingen.

Aanvullend vind je hier een artifact die we door Claude AI lieten maken, gebaseerd op alle cijfers in ons bezit tussen 2018 en 2026.

Spotlight