Acer a venit cu artileria grea la IFA 2026, cel puțin dacă ne uităm la monitoare. Sunt 7 modele Predator și Nitro noi, pentru gameri și creatori, iar meniul include QD-OLED, Mini LED, rezoluție 5K și refresh rate-uri care ajung până la 1000 Hz. Da, am ajuns și acolo.
Cap de afiș este Predator XB253Q U1, un monitor IPS de 24,5 inch, Full HD, care atinge 1000 Hz și are timp de răspuns de 0,3 ms. Luminozitatea ajunge la 450 niți și avem 90% acoperire DCI-P3. E genul de monitor pentru gaming competitiv unde fiecare milisecundă contează, iar rezoluția 4K poate rămâne liniștită pe banca de rezerve.
.jpg)
Ce monitoare noi aduce Acer?
- Predator XB253Q U1: 24,5 inch, Full HD, 1000 Hz, 0,3 ms;
- Predator XB273K V7: 27 inch, 4K/160 Hz sau Full HD/500 Hz;
- Nitro XV275U Z2: 27 inch, 1440p/275 Hz sau 720p/520 Hz;
- Predator X32 V3: 31,5 inch, 4K QD-OLED, 180 Hz, 0,03 ms;
- Nitro XV275X P: 27 inch, 5K/165 Hz, Mini LED, 1400 niți;
- Nitro XZ340CKR P: 34 inch curbat, 5120 x 2160 pixeli, 180 Hz;
- Nitro XV270U Z3: 27 inch, 1440p/275 Hz sau 720p/520 Hz.
Un cuvânt important aici este DFR, adică Dynamic Frequency and Resolution. Pe scurt, monitorul sacrifică rezoluția pentru mai mulți Hz. Predator XB273K V7 poate coborî astfel de la 4K/160 Hz la Full HD/500 Hz, iar două dintre modelele Nitro ajung la 520 Hz dacă te mulțumești cu 720p.
Pentru cei care preferă imaginea în locul vânătorii de Hz există Predator X32 V3, cu QD-OLED Penta Tandem 4K, 180 Hz și 99% DCI-P3. Nitro XV275X P răspunde cu un panou Mini LED 5K, 2304 zone de iluminare și până la 1400 niți. Acesta din urmă poate coborî la 1440p pentru a urca la 330 Hz.
IFA 2026 – monitoare Acer (galerie)
Prețuri și disponibilitate
Primele modele sosesc în trimestrul 4 din 2026: Predator XB273K V7 costă de la 449 euro, Nitro XV275U Z2 de la 329 euro, iar Nitro XZ340CKR P pornește de la 699 euro.
În trimestrul 1 din 2027 vin Predator XB253Q U1 la 1099 euro, Predator X32 V3 la 899 euro, Nitro XV275X P la 1199 euro și Nitro XV270U Z3 la 299 euro.
1000 Hz este evident cifra bună de pus pe afiș la IFA, dar mie mi se par mai interesante modelele care jonglează între 1440p și 275/520 Hz. Sunt mai ușor de justificat într-un setup de gaming normal, în vreme ce pentru 1000 Hz intrăm deja în teritoriul gamerilor competitivi și al sistemelor capabile să împingă un număr zdravăn de FPS-uri.